Erişilebilirlik

'Cumhuriyetçi Parti En Bölünmüş Dönemini Yaşıyor'


'Cumhuriyetçi Parti En Bölünmüş Dönemini Yaşıyor'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00
Anketler, Cumhuriyetçiler’in federal hükümetin kısmi olarak kapatılmasından zarar gördüklerini gösteriyor. Muhafazakar Çay Partisi hareketinin destekçileri Başkan Obama’nın sağlık reformunu zora sokma umuduyla kapatmaya destek verdiler ancak istedikleri sonucu alamadılar. Amerika’nın Sesi’nden Jim Malone Cumhuriyetçi Parti içinde giderek artan bölünmeyi ve bu durumun Demokratlar’la bütçe konularında uzlaşmayı nasıl zora sokabileceğini inceledi.

Başkan Yardımcısı Joe Biden 16 günlük kısmi kapanmanın ardından federal hükümet çalışanlarını işe döndükleri gün kapıda karşıladı.

Teksas Senatörü Ted Cruz gibi muhafazakar Cumhuriyetçiler Başkan’ın sağlık reformunu sekteye uğratmak için hükümetin kapanmasına destek olmuştu.

Cruz sosyal konularda muhafazakarların Washington’da düzenlediği bir toplantıda sıcak karşılanmıştı: “Bence Temsilciler Meclisi yaptığını yapmaya devam etmeli. Bu da dik durmak!”

Cruz 2016 yılında başkanlığa aday olması durumunda birçok muhafazakarla rekabet etmek durumunda kalacak. Bunlardan biri de aynı toplantıya katılan Kentucky Senatörü Rand Paul.

Paul, “Siyasetçileri Hristiyanlığa karşı açılan savaş konusunda ve yaşam hakkını koruma konusunda sorumluluğa çağırmalıyız. Tanrı sizi korusun!” şeklinde konuştu.

Paul da Cruz da hükümetin tekrar açılmasını sağlayan uzlaşmanın aleyhinde oy kullandı.

Ancak eski Cumhuriyetçi Kongre üyesi Vin Weber partisinin bu durumdan zarar gördüğünü söylüyor: “Markamız zarar gördü ve sanırım yeni bir Cumhuriyetçi Başkan adayı bu imajı değiştirinceye kadar da bunu tamir etmemiz mümkün değil.”

Ilımlı Cumhuriyetçiler saldırgan muhafazakar taktiklerden yorulmuşa benziyor. Harold Rogers Kentucky milletvekili: “Burada aklı selime dönmek gerekli. Bunun için de biraz taviz vermek zorundayız.”

Başkan Obama da Cumhuriyetçiler’e işbirliği çağrısında bulundu: “Eğer belli bir politikadan ya da başkandan hoşlanmıyorsanız duruşunuzu sergileyin, seçim kazanın. Değişim için çalışın ama her şeyi bozmaya çalışmayın.”

Cumhuriyetçi uzman Scot Faulkner partinin en bölünmüş dönemini yaşadığını söylüyor: “Çünkü iki tarafta da çizgiler gittikçe keskinleşti ve daha da önemlisi aynı parti içinde iki taraf da diğerinin niyetlerini kötü göstermek için çalışıyor.”

Eski Kongre üyesi Vin Weber da gelecek aylarda ılımlı Cumhuriyetçiler ve Çay Partisi taraftarları arasındaki çatışmaların artabileceğini söylüyor: “Bu da onları partiye karşı çok kızgın hale getirecek ve bölünmeyi arttıracak. Ancak belki de bu işin içinden çıkmanın tek yolunun bu olduğu söylenebilir.”

Uzman Scot Faulkner Cumhuriyetçiler’in aynı zamanda halk arasındaki imajlarını düzeltmeleri gerektiğini söylüyor: “Cumhuriyetçiler’in önünde çok büyük bir sorun var. Seçmenler, Cumhuriyetçiler’in deli olduğunu düşünüyor. Halk onları sistem içinde çalışmayı reddeden, hatta sistemi devirmek isteyen kişiler olarak görüyor.”

Cumhuriyetçiler için bundan sonraki en ciddi siyasi sınav, bir yıl sonra yapılacak olan Kongre ara seçimleri olacak.
XS
SM
MD
LG