Erişilebilirlik

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü: ‘İdlib’e Türk ve Rus Personel Konuşlandırılacak’


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya’yla geçen ay varılan çatışmasızlık anlaşması kapsamında Suriye’nin kuzeyindeki İdlib bölgesine Türk ve Rus personelin konuşlandırılacağını açıkladı.

Türk medyasında yer alan haberlere göre İbrahim Kalın, Türkiye, Rusya ve İran arasında anlaşmaya varılan çatışmasızlık bölgeleri hakkında Temmuz ayı başında Kazakistan’ın başkenti Astana’da yeni görüşmelerin yapılacağını söyledi.

Kalın, “Muhtemelen İdlib bölgesinde ağırlıklı olarak bizler ve Ruslar, Şam etrafında ağırlıklı olarak Rusya ve İran, güneyde Deraa bölgesinde Amerikalılar ve Ürdün’ün içinde yer alacağı bir mekanizma üzerinde çalışılıyor” dedi.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’da savunma komisyonu başkanı Vladimir Şamanov da RIA haber ajansına yaptığı açıklamada, Moskova’nın Suriye’de Kazak ve Kırgız askerlerinin de gönderilmesi fikrini bu ülkelerin temsilcileriyle görüştüğünü kaydetti.

Şamanov, “Müzakere süreci başladı, henüz bir karar yok” ifadesini kullandı.

Rusya, Türkiye ve İran 4 Mayıs’ta vardıkları mutabakatta, en az 6 ay süreyle Suriye’de 4 ayrı çatışmasızlık bölgesi kurulması konusunda anlaşmıştı.

Planlanan bu bölgeler arasındaki en büyüğü İdlib. İdlib Türkiye’ye komşu vebitişiğinde Hama, Halep ve Lazkiye bölgeleri yer alıyor.

Üç ülkenin, çatışmasızlık bölgelerinin haritasını 4 Haziran’a kadar nihai hale getirmesi öngörülüyordu ancak bu konuda bir anlaşmaya varılıp varılmadığı konusunda bir açıklama yapılmadı.

Suriye’deki siyasi ve silahlı muhalefet, teklif geçen ay açıklandığında reddetmiş, Rusya’nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat ve müttefiğiİran destekli milislerin geçmişteki ateşkeslere saygı göstermesini sağlamadığını ve bu konuda isteklilik göstermediğini savunmuştu.

Macron: Esat’ın gitmesi şart değil

Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın artık Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın iktidardan inmesini zorlamayacağını kaydetti.

Macron bu açıklamayı Avrupa’daki 8 gazeteye verdiği demeç sırasında yaptı. Fransa Cumhurbaşkanı, Suriye’de çözüm için Rusya’yla daha yakın çalışacağını belirtti ve dış güçlerin Esat’a kişisel olarak çok dikkat verdiğini kaydetti.

Macron, Esat’ın gidişini gerekli koşul olarak görmediğini çünkü kimsenin kendisine meşru bir halef göstermediğini kaydetti.

Bununla birlikte Macron, Şam’ın kimyasal silah kullanması durumunda Fransa’nın saldıracağını da kaydetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG