Erişilebilirlik

Cumhur ve Millet İttifakları İzmir İçin Birleşti


Seçimlerde birbirine karşı mücadele eden Cumhur ve Millet İttifaklarının İzmir’deki yerel yöneticileri, kentin sorunlarını birlikte çözmek için bir araya geldi. AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’nin davetiyle düzenlenen toplantıya CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar katıldı. MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin ise geçirdiği rahatsızlık nedeniyle toplantıya katılamadı.

Cumhur ve Millet İttifakları İzmir İçin Birleşti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:49 0:00

İl başkanları kendi aralarında yaptıkları görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi. Yapılan açıklamalarda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ihale yoluyla satın aldığı ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayını bekleyen Tarihi Elektrik Fabrikası, Bostanlı Balıkçı Barınağı, Çiğli tramvayı, Karşıyaka stadyumu, Cumhur İttifakı’nın yönetimde olduğu beş ilçe belediyesinin Büyükşehir Belediyesi’nden talepleri gibi somut projelerin ele alındığı belirtildi.

“Farklılıklarımızı bir kenara bırakmalıyız”

AK Parti İl Başkanı Sürekli, “Gündem sadece İzmir’di. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’in Ankara’yla ilgili projelerde gecikme olduğu yönünde açıklamaları var. Gecikmeler olağan akıştan kaynaklanabilir, takipsizlikten olabilir, belki de size göre gecikme vardır ama mahiyetini bilmiyorsunuzdur. Herkes iyi niyetli. İzmir için çalışılıyor. Projeler bir an önce hızlansın, Büyükşehir görevini yapsın, Ankara görevini yapsın, hep beraber İzmir’imize hizmet edelim” dedi.

Merkezi hükümet ve yerel yönetimin ortak olduğu İZBAN gibi projeleri İzmir’e kazandırmayı düşündüklerini söyleyen Sürekli, “Ortak yanlarımızı, benzerliklerimizi öne çıkartmalıyız. Farklılıklarımızı bir kenara bırakmalıyız” dedi.

Sürekli İzmir’e hizmet için bu mekanizmayı kurduklarını belirterek, projeleri il başkanları düzeyinde takip edeceklerini ve bir aksaklık olması halinde direkt görüşerek sonuç almaya çalışacaklarını vurguladı.

Toplantılar belirli periyotlarla sürecek

MHP İl Başkanı Veysel Şahin’e geçmiş olsun dileklerini ileten CHP İl Başkanı Yücel de “Bizler, TBMM'de temsil edilen siyasi partilerin İzmir'deki il başkanları olarak, bu görevlerin yaşadığımız kente, temsil ettiğimiz siyasi partilere ve tabi ki ülkemize hizmet etmek için yapıldığının bilincindeyiz. Sayın Kerem Ali Sürekli'nin bu daveti ve bu toplantı bizler için çok önemli ve değerliydi. İzmir'de CHP'li yerel yönetimlerin yapmış olduğu projeler ve hizmetlerin hükümet tarafından, genel iktidar tarafından desteklenmesi, onaylanması ve daha çabuk bir şekilde halka ulaştırılması konusunda kendilerinin desteği çok önemli. Yine Sayın İYİ Parti İl Başkanımızın ve MHP'nin de desteği çok önemli. Kentin temel ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bunlar için çözüm üretilmesi noktasında birbirimizi dinleyip, birbirimizi anlayıp, iletişim kurup bunlara hep beraber çözüm üretmek durumundayız" dedi.

İzmirliler'in daha çabuk hizmet almaları için bu toplantıları belli periyotlarla sürdürme kararı aldıklarını kaydeden Yücel sözlerini şöyle sürdürdü: “Şayet, bürokraside bu hizmeti, süreci yavaşlatan bir durum söz konusuysa bunu da hızlandırmak açısından hem biz bir öz eleştiri yapıp düzenlemek için gayret edeceğiz hem de aynı şekilde hükümet kanadından da bunu bekliyoruz. Ben gerçekten verimli ve güzel bir toplantı olduğunu düşünüyorum”.

“İzmir, ilklerin şehri”

İYİ Parti İl Başkanı Kırkpınar da MHP İl Başkanı’na geçmiş olsun dileklerini ileterek başladığı konuşmasında “İzmir’in ilkler şehri olduğunu hepimiz biliyoruz. İlk defa, İzmir’i yerelde yönetenlerle, hükümet kanadının ve muhalefetin il başkanları kentin sorunlarıyla ilgili bir araya geldi. Hem sorunların tespiti hem de taleplerin dile getirilmesi adına çok önemsediğim bir toplantıydı” ifadelerini kullandı.

Çiğli’de bulunan Kaklıç Havalimanı’nın sivil uçuşlara açılması yönündeki önerisinin diğer il başkanları tarafından da tasvip gördüğünü belirten Kırkpınar, “Bu toplantıların bir arama konferansı, fikir jimnastiği yapılarak ortaya çıkarılmış değerlere sahip olduğu konusunda hemfikir olduğumuzu ve devam etmesi yönünde çok büyük arzu içerisindeyim. İnşallah da devam edecek” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG