Erişilebilirlik

Cumhuriyetçi Seçmen Kime Oy Veriyor?


Cumhuriyetçi Seçmen Kime Oy Veriyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

Cumhuriyetçi aday adaylarının New Hampshire’daki ön seçimde alacakları sonuçlar, başkanlık yarışının bundan sonra ne yönde ilerleyeceğini belirleyecek. Iowa’daki yarışı Texas Senatörü Ted Cruz ve milyarder işadamı Donald Trump’ın ardından üçüncü sırada bitiren Florida Senatörü Marco Rubio, güçlü bir aday olduğunu kanıtladı. Son kamuoyu yoklamalarına göre Trump, New Hampshire’ın favorisi olarak gösteriliyor. Cumhuriyetçi aday adaylarının New Hampshire çekişmesi oldukça sıkı geçeceğe benziyor.

Bazı kamuoyu yoklamalarına göre Marco Rubio, Iowa yarışında elde ettiği başarılı sonuç sonrasında New Hampshire’da puanını yükseltiyor. New Hampshire yarışını güçlü bir şekilde bitirmek, Rubio’yu partisinin adaylığını almaya bir adım daha yaklaştırabilir.

Rubio, New Hampshire’da seçmenlerle yakından ilgilendi. Bol bol el sıkıştı, selfie çektirdi, seçmenlerle sohbet etti. Seçmenlerden John ve Christine Perez, konuşmasını dinledikten sonra Rubio’ya oy vermeye karar vermiş.

Uzman Chris Galdieri’ye göre Rubio’nun New Hampshire’da şansı yüksek. Galdieri, bunu şu sözlerle açıklıyor: ”Marco Rubio Küba asıllı genç bir aday. Seçim sonuçlarının her iki parti lehine de sonuçlanabileceği Florida’dan seçime katılıyor. Cumhuriyetçiyseniz ve yaşlı, beyaz politikacıların partinize egemen olmasını istemiyorsanız en azından şimdi Latin kökenli genç bir adayınız var. Bu fikir birçok seçmene cazip geliyor.”

Rubio’nun rakiplerinden biri New Jersey Valisi Chris Christie. Son birkaç haftadır evini adeta New Hampshire’a taşıyan Christie, bir pizzacıda verdiği mola sırasında seçmenlerden destek istemeyi ihmal etmedi. Kimi seçmenler hala karar vermiş değil. Ancak Christie’yi destekleyenler de var.

Hem Christie hem de Rubio New Hampshire’da seçmenlerle yakın bir bağ kurmuşa benziyor. New Hampshire’da yürüttükleri kampanyaların ne kadar başarılı olduğunu sandıktan çıkan sonuç gösterecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:37 0:00
XS
SM
MD
LG