Erişilebilirlik

CPJ’den Erdoğan’a Sert Tepki


Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazar günü katıldığı bir televizyon programında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’la ilgili olarak söylediği "hesabını verecek, onu öyle bırakmam" sözlerini kınadı

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazar günü katıldığı bir televizyon programında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’la ilgili olarak söylediği "hesabını verecek, onu öyle bırakmam" sözlerini kınadı.

Komitenin Avrupa ve Orta Asya Direktörü Nina Ognianova, “Erdoğan’ı, sadece yapılan haberleri beğenmediği için, Can Dündar ve Cumhuriyet gazetesi örneğinde olduğu gibi gazeteci ve medya kuruluşlarına yönelik zorba tutumuna son vermeye çağırıyoruz” dedi. Ognianova, Erdoğan'ın bu tür açıklamalarının, hükümeti eleştirenlere karşı Türk savcılarını harekete geçiren işaret haline geldiğine dikkat çekti.

Erdoğan’ın, “bu haberi yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecek öyle bırakmam onu” sözlerine yer verilen CPJ açıklamasında, Cumhuriyet’te yayınlanan görüntülere yayın yasağı getirilerek bu görüntüleri kullanacak diğer kuruluşların da terör kapsamında yargılanmakla tehdit edildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Erdoğan’ın hem başbakanlığı, hem de cumhurbaşkanlığı döneminde basın karşıtı kampanyalara öncülük ettiği, kendisini eleştiren gazetecilere bizzat dava açtığı, haber kuruluşlarına baskı yaptığı ve bunun da çeşitli kaygılar nedeniyle gazeteciler ve basın kuruluşlarını otosansüre yönelttiği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak MİT TIR’larının durdurulmasıyla ilgili haberde "gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verildiği" gerekçesiyle Cumhuriyet gazetesi ve yayın yönetmeni Can Dündar hakkında suç duyurusunda bulundu.

  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

XS
SM
MD
LG