Erişilebilirlik

CPJ Raporundaki Gazeteciye 8 Yıl Hapis


Gazetecileri Koruma Komitesi’nin önceki gün açıkladığı 2017 raporunda, Türkiye’de tutuklu gazeteciler arasında adı geçen Nedim Türfent, terör örgütü üyeliğinden 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Türfent’in tutukluluk halinin devamına da karar verildi.

Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Dicle Haber Ajansı Van Muhabiri Nedim Türfent, Mayıs 2016’da gözaltına alındı. 13 Mayıs 2016’da tutuklanan Türfent hakkında, Hakkâri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Terör örgütü üyesi olma ve örgüt propagandası yapmakla suçlanan Türfent hakkında 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyordu. Türfent bugün 5’inci kez hakim karşısına çıktı.

Duruşmada ilk sözü alan savcı, Türfent’in cezalandırılmasını istedi. Daha sonra söz alan avukatlardan Harika Karakaş, müvekkilinin çalıştığı kurumun örgütün haber kanalı olarak dosyaya girdiğini savunarak, “DİHA örgütün haber kanalı olarak dosyaya girmiş bu ajansın hiçbir yerde böyle bir suçuna rastlanmamaktadır. Savcılık böyle bir suçlama yaparak suç işlemektedir. Tanıkların da ifadelerinde DİHA ile ilgili bir ifadelerine rastlanmamıştır. Müvekkilimin üst düzey örgüt üyeleri ile görüştüğü söyleniyor ama müvekkilimin kiminle görüştüğü belirtilmemektedir. Sözde deliler karşısında mahkemenin bu kadar uzun süren tutukluluk halinin öncelikle beratla sonuçlandırılmasını bekliyoruz. Ne savcılık ne de mahkemeniz önümüze herhangi bir delil koyamadı” dedi.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Türfent’e "örgüt üyesi” olmaktan 7 yıl hapis cezası verdi. Ceza 'fiilin devamlılığı' gerekçesiyle 8 yıl 9 aya çıkarıldı ve Türfent’in tutukluluğunu devamına karar verildi.

Duruşmadan sonra Amerika’nın Sesi’ne konuşan Avukat Harika Karakaş, Türfent’in işkence görüntülerini paylaşıp haber yaptığı için cezalandırıldığını söyledi. Karakaş, “Bu kararın gerekçesi, sosyal medyada ‘Türk’ün gücünü göreceksiniz’ adıyla paylaşılan ve kolluk kuvvetleri tarafında işkence yapıldığını gösteren videonun Nedim tarafından paylaşılması ve haber yapılmasıydı. Mahkeme kanalıyla işkence yapıldığında ceza alınmayacağını gördük. Mahkeme kanalıyla Türk’ün gücünü göstermeye çalıştılar” dedi. Karakaş dosyadaki tanıkların ifadelerini işkenceyle verdiklerini ve Nedim’i tanımadıklarını söylediklerini de sözlerine ekledi.

Bir süre önce Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) tarafından yayınlanan hapisteki gazetecilerle ilgili 2017 yılı raporunda Nedim Türfent’in adı da yer alıyordu. CPJ’nin raporuna göre, dünyada 262 gazeteci cezaevinde bulunuyor. Rapora göre, geçen yıl 83 tutuklu gazeteciyle listenin başında yer alan Türkiye, 73 tutuklu gazeteciyle, bu yıl da liderliğini korudu.

XS
SM
MD
LG