Erişilebilirlik

CPJ: 'Kırım'da Medya Özgürlüğü Baskı Altında'


Rusya Karadeniz Filosu'na bağlı askerler, Sivastopol limanında Kırım'ın ilhakının birinci yılında düzenlenen anma töreninde

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Rusya tarafından bir yıl önce işgal edilen Kırım’da medya özgürlüğünün ağır darbe aldığını bildiriyor.

New York merkezli örgüt, web sayfasında yaptığı açıklamada Kırım’da basın özgürlüğünün Mart 2014’ten bu yana istikrarlı bir düşüş yaşadığını kaydetti.

Örgütün web sayfasında, “Kırım’ın ilhakını yazan gazeteciler gözaltına alınıyor, sorgulanıyor ve saldırıya uğruyor. Haber kuruluşlarıysa basılıyor ya da yayından alınıyor” deniyor. Devlete bağlı basın-yayın müdürlüğü Roskomnadzor’un da gazetecilere çalışma izni vermediği belirtiliyor.

Ukraynalı gazetecilerin açıklamalarına yer veren CPJ, Kırım’da faaliyet gösteren haber organlarının Rusya’nın kısıtlayıcı yasaları altında baskı gördüğüne dikkati çekerken, bazı Kırımlı gazeteciler, hatta yayın organlarının bölgeyi terke zorlandığı bildiriliyor.

Ayrıca CPJ’e göre Kırım Tatarları arasında da gazeteciler, insan hakları eylemcileri ve haber organları da Kırım’ın Rusya tarafından ilhakından bu yana taciz altında.

Gazetecileri Koruma Komitesi, Rusya’ya yaptığı çağrıda Kırımlılar’ın, tüm görüş ve dillerde haber ve bilgi akışına erişim sağlama haklarının korunması ve saygı duyulması çağrısında bulundu.

XS
SM
MD
LG