Erişilebilirlik

CPJ: 'Asıl Suç Gazetecileri Yargılamak'


New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Cumhuriyet Gazetesi genel yayın yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün yargılandığı davada gizlilik kararı almasına tepki gösterdi. Can Dündar ve Erdem Gül’ün yaptıkları gazetecilik faaliyetinden dolayı yargılanmasının kabul edilemez olduğu ve asıl suçun gazetecilerin yargılanması olduğu ifade edildi.

Gazetecileri Koruma Komitesi yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul’da görülen mahkemenin ilk duruşmasını izleyenler arasında çok sayıda uluslararası düşünce kuruluşunun ve Gazetecileri Koruma Komitesi temsilcisinin de bulunduğuna işaret edildi.

Can Dündar ve Erdem Gül’ün devlet sırlarını ifşaa etmek ve casusluk iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılandığı belirtildi. Mahkemenin, devlet sırlarının görüşüleceği iddiasıyla davayı kapalı kapılar ardında sürdürme kararı aldığı ve bu kararın kabul edilemez olduğu belirtildi.

Dünkü duruşmaları 1 Nisan'a ertelenen Dündar ve Gül, Çağlayan adliyesi çıkışında açıklama yaparken
Dünkü duruşmaları 1 Nisan'a ertelenen Dündar ve Gül, Çağlayan adliyesi çıkışında açıklama yaparken

New York’tan İstanbul’a

New York’tan İstanbul’a, Can Dündar ve Erdem Gül’ün ilk duruşmasını gözlemci olarak izlemek için giden Gazetecileri Koruma Komitesi Orta Asya Program Koordinatörü Nina Ognianova, 1 Nisan’a ertelenen mahkeme sonrasında yaptığı yazılı açıklamada, yetkililerin gerçekleri kamuoyundan saklamak niyetiyle almış olduğu bu kararların suç olduğunu iddia etti. Ognianova, “Burada asıl suç gazetecileri yargılamak. Gazetecilerin anayasal ve temel insan hakları ihlal ediliyor. Mahkeme, derhal bu davayı geri çekmek zorunda” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

''Amerikalılar Ülkenin Gidişatından Memnun Değil'' - 1 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:19 0:00
XS
SM
MD
LG