Erişilebilirlik

Corona Virüsü Salgınında Bilanço Artıyor


Virus Outbreak Media

Dünya genelinde corona virus vakalarının ve hastalık nedeniyle ölenlerin sayısı artıyor.

Hastalığın çıkış noktası olan Çin’de 125 yeni vaka tespit edildi ve toplam vaka sayısı 80 bin 151’e ulaştı. Ülkede son bir günde hayatını kaybeden kişi sayısı da 31 olurken Pazartesi günü itibariyle Çin’de corona salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 2943 oldu.

Virüs, Çin dışında 60 farklı ülkede görüldü ve vaka sayısı 89 bini ölü sayısı da 3 bini aştı. Çin dışında 8700’den fazla vaka görüldü ve 125’ten fazla kişi bugün itibariyle hayatını kaybetti.

Hastalığın en çok etkilediği ülkelerden biri olan İran’da vaka sayısı 2336'ya ölü sayısı da 77'ye ulaştı. Salgın hastalık ülkede siyasetçileri de etkiliyor. Sağlık Bakanı Yardımcısı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı'ndan sonra ülkede hastalığa yakalanan 23 de milletvekili olduğu ifade ediliyor.

Fas, Andora, Ermenistan, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, İzlanda ve Endonezya hastalığın en son görüldüğü ülkeler oldu.

Ülkede vaka sayısı 4812’ye ulaşan ölü sayısı da 34’e ulaşan Güney Kore, hastalığa karşı savaş ilan edildiğini, hastanelerde corona vakaları için ayrılan yatak sayısının arttırıldığını ve koruyucu maske sayısının da arttırılması kararı aldı.

38 vaka görülen Avustralya, hastalık şüphesi bulunan kişilerin seyahatlerinin kısıtlanması için biyo-güvenlik yasası olarak bilinen yasayı yürürlüğe sokacağını açıkladı.

Amerika’nın Seattle şehrinde 6 kişi hayatını kaybetti. Florida eyaletinde de iki şüpheli vakadan birinde hastalık görüldü.

Pakistan’da da yeni bir corona virüsü vakasına rastlandı ve toplam vaka sayısı 5’e ulaştı.

Almanya’da tespit edilen 28 yeni vakayla birlikte toplam vaka sayısı 157’ye ulaştı.

Avrupa’da hastalığın en çok görüldüğü ülke olan İtalya’da ölü sayısı 52’ye ulaştı. İtalya’da görülen toplam vaka sayısı da 2 bine ulaştı.

İspanya’da görülen vaka sayısı da 120’ye ulaştı. Ülkedeki vaka sayısı son bir günde 39 kişi arttı.

Birleşik Arap Emirlikleri hastalığa karşı önlem olarak ülkedeki kalabalık tüm etkinlikler ve konserlerin iptal edildiğini açıkladı.

İngiltere, şu aşamada ülkedeki etkinlikler ve spor müsabakalarının iptal edilmesi gibi bir plan olmadığını açıkladı.

XS
SM
MD
LG