Erişilebilirlik

Dünya Sağlık Örgütü Corona Virüsü Salgını için Acil Toplanıyor


Başta Amerika olmak üzere birçok ülke havalimanlarında hasta yolcuları tespit edebilmek amacıyla kontrol noktaları kurdu.

Çin’de ortaya çıkan yeni corona virüsü salgını ülkenin başkenti Pekin’in de aralarında bulunduğu şehirlerde de görüldü. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu daha önce sadece hayvanlardan insanlara geçtiği söylenen virüsün insandan insana da bulaşabildiğini açıkladı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkede şu ana kadar 6 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan salgının durdurulmasının birinci öncelikleri olduğunu söyledi.

Çin’de yeni ay yılı kutlamalarının bu hafta başlaması ve bu sebeple yüzlerce milyon kişinin, ülke içerisinde seyahat edecek olmasının hastalığın yayılmasını arttırmasından endişe ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü Corona Virüsü Salgını için Acil Toplanıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

Amerika başta olmak üzere tüm dünyada birçok Asya ülkesinde hastalığın ilk görüldüğü Wuhan kentinden gelen kişilerin kontrolden geçirilmesi için havalimanları ve gümrük kapılarında önlemler uygulanıyor.

Wuhan belediye başkanı devlet televizyonuna yaptığı açıklamada şehirde hastalığa yakalananların sayısının 258'e yükseldiğini duyurdu. Hastalığa yakalananlardan 6 kişi hayatını kaybetti.

Wuhan dışında Çin'de hastalığa yakalananlardan 5’inin başkent Pekin’de 14 kişinin de Guangdong bölgesinde bir kişinin de Şangay’da oldukları açıklandı. Güney Kore de ülkeye Çin’in Wuhan kentinden gelen bir kişide hastalığın görüldüğünü duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü yeni salgın riski karşısında Cenevre’de bir toplantı düzenlenmesi çağrısında bulundu. Bu toplantının ardından uluslararası bir acil durum ilan edilip edilmeyeceğine karar verilmesi bekleniyor.

2002-2003 yıllarında ortaya çıkan corona virüsü salgını SARS hastalığı nedeniyle dünya genelinde 800 kişi hayatını kaybetmişti.

Uzmanlar hastalığın yüksek ateş ve nefes alma zorluğu gibi semptomlarla kendisini gösterdiğini belirtiyorlar.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG