Erişilebilirlik

Corona Virüsü Salgını Dünyanın Kabusu Olmayı Sürdürüyor


Corona virüsü salgınında dünya genelindeki vaka sayısı 31 milyon 500 bini aştı. Bugüne kadar hayatını kaybedenlerin sayısı da 970 bine yaklaştı.

Tüm dünyada etkili olan Corona virüsü salgınında vaka sayılarında hızlı artışlar yaşanıyor. Son olarak Rusya’da dün tespit edilen 6.215 vakayla iki aydan bu yana en yüksek vaka sayısı görüldü. Rusya’da bugüne dek görülen toplam vaka sayısı 1 milyon 115 binin üzerine çıkarken salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 19 bin 649 oldu. Dünyada Corona virüsüne karşı aşıyı bulduğunu açıklayan ilk ülke olan Rusya’da henüz toplumun büyük kesimine aşı yapılmış değil.

ABD halen dünyada en çok vaka görülen ülke olmayı sürdürüyor. ABD’de bugüne kadar görülen toplam vaka sayısı 7 milyonun üzerinde. Ülkede 200 bine yakın kişi de hayatını kaybetti. Salgının başında ABD’de en fazla 100 bin can kaybı olacağı tahminleri yapılırken bu sayı daha şimdiden ikiye katlanmış durumda.

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan, tespit edilen 5 milyon 562 binden fazla vakayla dünya sıralamasında ABD’nin ardından ikinci sırada yer alıyor. Ülkede bugüne kadar 89 bine yakın kişi de Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.

Dünya sıralamasında üçüncü sırada 4 milyon 560 binden fazla vakayla Brezilya bulunuyor. Brezilya’da kayda geçen can kaybı sayısı da 137 binden fazla.

Latin Amerika ülkeleri Peru, Kolombiya ve Meksika da Brezilya’nın ardından dünyada en çok vaka görülen ülkeler sıralamasında yer alıyor. Bu ülkelerde de ciddi şekilde can kayıpları görülmeye devam ediyor. Resmi açıklamaya göre sadece dün Meksika’da 204 kişi salgın nedeniyle hayatını kaybetti.

Sonbaharın yaklaşması ve havaların soğumaya başlamasıyla birlikte birçok ülkede vaka sayılarında yeniden artışlar yaşanmaya başlandı. Uzmanlar kışın gelmesiyle birlikte dünya genelinde vaka sayılarında geçen kışa oranla çok daha büyük oranda artışların görülebileceğine dikkat çekiyor.

Türkiye, 304 bini aşan vaka sayısıyla dünya genelinde en çok vaka görülen ülkeler sıralamasında İtalya’nın hemen önünde 19. sırada yer alıyor. Türkiye en çok can kaybı görülen ülkeler listesinde de 23. sırada bulunuyor.

Son olarak Türk Tabipleri Birliği de yaptığı açıklamada salgının Türkiye’de de ciddi tehlike oluşturduğunu ifade etmiş ve “Fırtına kapıda” ifadesini kullanmıştı.

XS
SM
MD
LG