Erişilebilirlik

Corona Virüsü Antartika Dışında Tüm Kıtalara Yayıldı


Asya ülkelerinde Corona virüsüne bağlı vaka sayısı artarken, Güney Amerika’dan ilk hastalık haberi Brezilya’dan geldi. Brezilya dışında Yunanistan ve Pakistan da Corona virüsü görülen ülkeler arasına katıldı. Dünya çapında vaka sayısı 81 bini geçti.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Çarşamba günü 406 yeni vaka görüldüğünü açıkladı. Bu sayı bir önceki güne göre 508 azalmış durumda. Son vakalarla birlikte Çin’de Corona virüsü salgınına yakalananların sayısı 78 bin 604’e ulaştı. Hastalıktan hayatını kaybedenlerin sayısı da 52 kişi daha artarak 2718’e çıktı.

Güney Kore ülkede görülen 1146 vakayla Çin’in ardından salgının en çok vurduğu ülke konumunda. Ülkede 169 yeni vakaya rastlandığı açıklandı. Bu kişilerden biri de ülkedeki Camp Carroll Amerika Askeri kampındaki 23 yaşındaki bir Amerikalı asker. Amerika’daysa bugüne kadar görülen vaka sayısı 57.

Japonya’da salgın nedeniyle iki hafta süreyle tüm spor müsabakalarına ara verilmesine karar verildi. Mevcut durum bu yaz ülkede düzenlenecek 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’na ilişkin kaygıları da arttırıyor.

Japonya’da şu ana kadar 164 vakaya rastlandı. Tayland'da da 3 yeni vakaya rastlandığı, ülke genelinde vaka sayısının 40'a yükseldiği bildiriliyor.

Avrupa’da Yunanistan ilk vakasını açıkladı

İtalya tespit edilmiş 400 vakayla Avrupa kıtasında hastalığın en çok görüldüğü ülke. Avrupa’da İtalya dışında, Avusturya, Romanya, Hırvatistan, İspanya ve İsviçre’de de salgına yakalanan kişiler tespit edildi. Cezayir de ülkede ilk vakanın tespit edildiğini duyurdu.

Son olarak Almanya'da İtalya seyahatinden dönen bir kişide daha virüse rastlandığı açıklandı. Daha önce virüs tespit edilen ve tedavi altına alınan bir kişinin de durumunun kritik olduğu açıklandı.

Fransa'da da Corona virüsü nedeniyle iki kişi daha hayatını kaybetti. İtalya'dan gelen bir kişide de virüs tespit edildi. Yunanistan'da da bir kişi de Corona virüsüne rastlandı. Açıklama Yunan Sağlık Bakanlığı tarafından yapıldı.

Virüs Güney Amerika’ya ulaştı

Benzer şekilde İtalya seyahatinden dönen bir Brezilya vatandaşında da Corona virüsüne rastlandığı açıklandı. Hastalığa yakalan kişinin 61 yaşındaki bir kişi olduğu belirtildi. Brezilya, Güney Amerika ülkeleri arasında Corona virüsüne rastlanan ilk ülke oldu.

Kuveyt’te de İran’dan dönen kişilerden ikisinde virüse rastlandığı açıklandı ve ülkedeki vaka sayısı 25’e yükseldi. Benzer şekilde Bahreyn’de de İran’dan gelen üç kişi de daha hastalık tespit edilmesiyle birlikte salgına yakalananların sayısı 26’ya ulaştı.

Pakistan ve Gürcistan son açıklanan ülkeler

Pakistan da iki kişide virüs tespit edildiğini açıkladı. Başbakan'ın sağlıktan sorumlu yardımcısı Zafer Mirza, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, iki hastanın da hastanede tedavi altında olduğu, panik yapılmaması gerektiği mesajını paylaştı.

Türkiye'nin kuzeydoğu komşusu Gürcistan'dan da ilk vaka haberi geldi. Sağlık Bakanı Ekaterine Tikaradze virüs tespit edilen hastanın İran'dan Gürcistan'a Azerbaycan üzerinden 12 kişilik bir minibüste seyahat ettiğini açıkladı. Diğer 11 kişide ise Corona virüsü tespit edilmediği, ancak bu kişilerin karantinaya alındığı bildirildi.

XS
SM
MD
LG