Erişilebilirlik

'Türkiye'de Corona Salgınıyla İlgili Panik Yaratacak Bir Durum Yok'


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca corona virüsü salgını konusunda Türkiye’nin tedbirleri ve son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, İstanbul’da görülen şüpheli vakanın ülkesi Çin’e gönderildiğini söyledi.

Bakan Koca, Türkiye açısından vatandaşların paniğe kapılmasını gerektirecek bir durum olmadığını söyledi.

Sağlık Bakanı, “Çarşamba gecesi İstanbul Büyükçekmece’deki hastanemize bulantı baş ağrısı ve halsizlik şikayetiyle başvuran Çinli bir kişi Wuhan’dan geldiği öğrenilince tecrit edildi. Hastanın genel durumu iyi olmakla birlikte seyahat öyküsü nedeniyle şüpheli vaka olarak kabul ettik. İleri tetkikler için Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi ve negatif basınçlı izole gözlem odasında gözlem altına alındı. Birlikte seyahat ettiği kimsede herhangi bir bulguya rastlanmadı. Her ihtimale karşı bu hasta 36 saat gözlem altında tutuldu. Herhangi bir klinik bulguda bozulma olmadı. Kendisinin talebi üzerine bu sabah kendisini sağlık ekibimiz ve özel ambulansımızla ülkesine gönderdik. Şüpheli vaka her ne kadar ülkesine dönmüş olsa da bu kişinin korunmasız yakın temasta olduğu kişileri kontrolden geçiriyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı hastanın Corona virüsü salgınına yakalanıp yakalanmadığının yapılan testlerin ardından net olarak belli olacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca salgın konusunda Türkiye’de alınan önlemlerden de bahsetti. Koca, “Biz virüsün farklı ülkelere yayılması üzerine Çarşamba günü bilim kurulumuzu toplayıp risk değerlendirme toplantısı yaptık ve kurulun tavsiyesi üzerine önlemlerimizi hayata geçirmeye başladık. Hastalığın yayılımını uluslararası kurumlarla da yakından takip ediyoruz. Sağlık Bakanlığı olarak liman ve havalimanlarında 365 gün sağlık personeli bulunduruyoruz. Çin’den gelen tüm uçuşlar için kontrolleri devreye soktuk karantina odalarımız da kullanılmak üzere hazır “ dedi.

Koca ayrıca “Çarşamba aksamından itibaren İstanbul Havalimanı’nda termal kameralarla taramalara başladık. Şu ana kadar şüpheli bir vakaya rastlamadık” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca ayrıca “Dünya Sağlık Örgütü bugün hastalığın insandan insana bulaşma hızının diğer hastalıklara göre düşük olduğunu açıkladı. Ancak bölgeye seyahat etmiş olanların semptomlar konusunda hassasiyet göstermiş olması gerekiyor. Son birkaç haftada Çin’e seyahat etmiş olanlarda ya da şüpheli bir temas sonucu semptomlar görülürse vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmasını tavsiye ediyoruz”değerlendirmesini yaptı.

XS
SM
MD
LG