Erişilebilirlik

Dünyada Corona Virüsü Vaka Sayısı 110 Bini Aştı


Corona virüsü

Corona virüsü salgınında vaka sayısı, Çin’de düşerken dünya genelinde artış göstermeye devam ediyor. Resmi rakamlara göre hastalık tüm dünyada 110 binden fazla kişiye bulaşmış durumda.

Asya

Çin’de yeni görülen vaka sayısı son 24 saatte 40 oldu. Ülkedeki toplam vaka sayısı 80 bin 735, hayatını kaybeden kişi sayısı da 3 bin 119 olarak açıklandı.

Hastalığın Çin’in ardından en çok etkili olduğu Güney Kore’de, 69 yeni vaka tespit edilirken ülkedeki toplam vaka sayısı 7 bin 832 oldu.

Bangladeş’te de İtalya seyahatinden dönen iki kişide corona virüsüne rastlandı. Ülkedeki toplam vaka sayısı da resmi rakamlara göre 3 oldu.

Maldiv Adaları’nda iki vakanın görülmesinin ardından bazı adalarda seyahat kısıtlaması getirildiği açıklandı.

Tokyo'da bir kişinin daha salgın nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Ülkede hayatını kaybedenlerim sayısı 16'ya yükselirken Japonya, hastalığın tespit edilmesini sağlayan test kapasitesinin arttırılması ve daha çok kişiye test yapılması kararı aldı. Japon Havayolları'nda çalışan bir kabin görevlisinde de corona virüsüne rastlandığı açıklandı.

Filipinler’de de hükümet, ülkede ilk vakanın görülmesinin ardından acil durum ilan edildiğini açıkladı.

Avrupa

İngiltere’de vaka sayısı yüzde 30 artarak, 273’e ulaştı. Ülkede hastalık nedeniyle 3 kişi de hayatını kaybetti.

İtalya’da hastalığa yakalanan kişi sayısı son bir günde 1492 kişi artarak toplam 7 bin 375’e yükseldi. Ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı da 366’ya ulaştı. İtalya, aralarında Milan şehrininde bulunduğu hastalığın görüldüğü bölgede karantina uygulamasına geçilmesi kararı aldı.

Fransa’da son olarak 19 kişi hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. Ülkedeki vaka sayısı da 1200’ün üzerine çıktı.

Almanya’da 902 yeni vaka daha tespit edildi. Almanya’da hastalığın hızla yayılması üzerine Sağlık Bakanı Jens Spahn, insanlara gerekmedikçe evlerinden çıkmamaları uyarısında bulunurken geniş katılımlı etkinliklerin de iptal edilmesi çağrısı yaptı.

Arnavutluk’ta da hükümet, ülkede ilk vakaya rastlandığını açıkladı. Bulgaristan’da da 4 kişide Corona virüsü tespit edildi.

İlk vakanın görüldüğü diğer Avrupa ülkeleri de Moldova ve Malta oldu. Malta’da 12 yaşındaki bir İtalyan kız çocuğunda Corona virüsüne rastlandığı açıklandı.

Amerika

Amerika’da ülke genelinde vaka sayısı 500’ün üzerine çıkarken ölü sayısı da 22’ye ulaştı. 14 vakanın görüldüğü Oregon eyaletinde valilik, 60 günlük acil durum ilan edildiğini açıkladı. California eyaletinde bir yolcu gemisinin Corona virüsü şüphesiyle kıyıya yanaşmasına izin verilmiyor. Gemideki kişilerin testlerinin 4 farklı laboratuvar tarafından yapılacağı açıklandı.

Grand Princess gemisinin kıyıya yanaşmasına izin verilmiyor.
Grand Princess gemisinin kıyıya yanaşmasına izin verilmiyor.

Costa Rica’da görülen toplam vaka sayısının 5’e yükseldiği açıklandı. Arjantin’de de Corona virüsü nedeniyle bir kişi hayatını kaybetti. Ülkedeki toplam vaka sayısının da 12 olduğu belirtiliyor.

ABD'li 2 kongre üyesinden karantina adımı

ABD'li Cumhuriyetçi Kongre üyesi (Arizona) Paul Gosar da Twitter'dan paylaştığı mesajda 3 çalışanıyla birlikte kendisini karantinaya aldığını açıkladı. Kongre üyesi 29 Şubat'ta Maryland'de düzenlenen Muhafazakar Siyasi Eylem Konferansı'na (CPAC) katılan ve daha sonra Corona virüsü teşhisi konulan bir katılımcıyla temas ettiklerini ve bu sebeple de ofisinin bu hafta kapalı olacağını açıkladı. Kongre üyesi Paul Gosar, ekip olarak Corona virüsü belirtilerini göstermediklerini, ihtiyaten kendilerini karantinaya aldıklarının altını çizdi.

Söz konusu konferansa katılan ve Corona teşhisi konulan kişiyle görüşen Teksas Senatörü Cumhuriyetçi Ted Cruz da kendisini karantinaya aldığını açıkladı.

ABD genelinde bazı eyaletlerde okullar eğitime ara verdi, aralarında Stanford Üniversitesi'nin de bulunduğu bazı üniversiteler derslerin online olarak verileceğini açıkladı. Şirketler çok sayıda personelden evden çalışmalarını istedi.

Pazartesi günü Florida'nın Orlando kentinde Başkan Donald Trump'ın konuşmacı olarak katılımıyla yapılması planlanan sağlık konferansı da iptal edildi.

Havayolu şirketleri ve Trump yönetimi arasında anlaşmazlık

CNN'in haberine göre, ABD'de havacılık sektörü ile Trump yönetimi arasında da Corona vdirüsüyle mücadele konusunda görüş ayrılığı var. CNN'in Trump yönetimi yetkilileri ve havayolu şirketlerinin temsilcileri arasındaki telefon görüşmeleri konusunda bilgi sahibi olan üç kaynağa dayandırdığı haberine göre, Trump yönetimi havayolu şirketlerinden, virüsü taşıması olası yolcuların izlenmesini sağlamak amacıyla yolculardan yeni bazı verilerin toplanmasını talep etti. Havayolu şirketleri ise bu talebin hemen karşılanamayacağını savundu.

Habere göre, taraflar arasındaki telefon görüşmelerinde gerilim yükselince ABD'li yetkililer havayolu şirketlerinin temsilcilerini yalan söylemekle suçladı. Telefon görüşmelerinden birinde yönetimden bir yetkilinin havayolu şirketlerinin bu talebi yerine getirmemesi halinde para cezalarıyla karşı karşıya kalabileceklerini ifade ettiği iddia edildi.

CNN'e bilgi veren kaynaklardan birine göre, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi yetkilileri havayolu şirketlerinin talep edilen verilerin toplanmaması halinde uçakların kalkmasının engellenmesi önerisinde bulundu.

Habere göre Trump yönetimi ve havayolu şirketleri arasındaki anlaşmazlığın olduğu konulardan biri de Trump yönetiminin ABD vatandaşlarını zorunlu olmadıkça havayoluyla seyahat etmemeleri yönünde uyarı yayınlama seçeneğini değerlendirmesi. Havayolu şirketleri sektöre darbe vuracağı gerekçesiyle böyle bir adım atılmasına karşı çıkıyor.

Cuma günü Beyaz Saray havayolu şirketlerine vergiden muafiyet sağlayarak şirketlerin üzerinde Corona virüsü sebebiyle oluşan mali baskıyı hafifletme sinyali vermişti. Trump yönetiminin talep ettiği verilerin toplanmasının gizlilik ilkesi konusunda soru işaretleri yaratacağından endişe duyan havayolu şirketleri orta yolu bulmak amacıyla veri toplanması için bir uygulama geliştirilmesi ve bir internet sitesi oluşturulması önerisinde bulunmuştu.

Ortadoğu ve Afrika

İran’da Corona virüsü salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 194’e yükseldi. Ülkedeki vaka sayısı da son olarak 6566 olarak açıklandı. İran'da ayrıca salgın nedeniyle 70 bin hükümlü ve tutuklunun hapishanelerden tahliye edilmesine karar verildiği açıklandı.

Mısır’da bir kişi Corona virüsü salgını nedeniyle hayatını kaybetti. Ölen kişinin 60 yaşında bir Alman turist olduğu açıklandı. Bu kişi, hastalık nedeniyle hayatını kaybeden ilk Alman vatandaşı oldu.

Suudi Arabistan’da 4 yeni vaka daha tespit edildi. Ülkedeki vaka sayısı 15’e yükselmiş oldu. Suudi yönetimi Katif kentinin karantina altına alınmasına karar verildiğini açıkladı.

19 vaka görülen Filistin’de, Batı Şeria’da bir otelde 13 Amerika vatandaşı da Corona virüsü şüphesiyle karantina altında tutuluyor. Bu kişilerin testlerinin negatif çıkmasıyla birlikte kısa bir süre içerisinde karantinadan çıkarılacakları açıklandı.

Katar yarın itibariyle önlem olarak ülkedeki tüm ilk ve orta dereceli okullar ve üniversitelerin tatil edildiğini duyurdu. Katar'da şu ana kadar görülen vaka sayısının 18 olduğu biliniyor.

Kamerun ve Togo’da da birer vakaya rastlandığı açıklandı. Böylece Sahra altı Afrika’da görülen vaka sayısı 5’e ulaştı.

Avustralya’da da 80’li yaşlarında bir kişi tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Bu, ülkede Corona salgını nedeniyle ölen üçüncü kişi oldu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG