Erişilebilirlik

Corona Günlerinde Enginar Hasadı


Mersin’in Mezitli ilçesinde Üretici Kadın Kooperatifi’nin sonbaharda ektiği enginarların ilk hasadı yapıldı. Kooperatif üyesi kadınlar, Corona virüsü salgınına denk gelen hasadı, maske ve eldivenleriyle yaptı.

Hasada Park Bahçeler Müdürlüğü çalışanları da destek verdi. İlk hasatta bine yakın enginar toplanarak, satışa sunulmak üzere hazırlandı.

Corona Günlerinde Enginar Hasadı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

"Karanlığın içinden doğan umut"

Enginar üretiminin ilaç ve katkı maddesi kullanmadan, "iyi tarım" uygulamaları kapsamında yapıldığına dikkat çeken Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi Başkanı Prof. Dr. Ayşe Gül Yılgör, “Bugün karanlığın içerisinden umudun doğuşunun örneklerinden birisini yaşıyoruz. Bir taraftan kaygı ve endişemiz devam ederken diğer tarafta da hayatın kendini üretmesinin bir örneğini görüyoruz. Kooperatifimizin yürüttüğü tarımsal faaliyetlerin daha da yoğunlaşarak sürmesini amaçlıyoruz. Korona insanlarımıza iki şey gösterdi. Birincisi dayanışma insanlığı kurtaracaktır. Bunun en güzel örneği de kooperatifimizin yaptığı çalışmalardır. İkincisi de tarım ve gıda dünyada çok önemli hale geldi. Biz bu iki şeyi kooperatifimizin çatısı altında devam ettiriyoruz” dedi.

Mezitli Belediyesi, projenin ana destekçisi. Belediye toplanan enginarların bir kısmını satın alarak ilk desteği sundu.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Yaklaşık 1 yıl önce faaliyete geçen Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi enginar, salep gibi üretim değeri yüksek ürünlerin ekimini yapmıştı. Bugün ilk enginarlarımızı hasat ederek satışa hazır hale getirdik. Kadın Üretim Kooperatifimiz, şimdi de mısır üretimine başlayacak. Belediye olarak kendilerine sadece yer ve moral desteği sağlıyoruz. Tüm üretim emek ve çalışma kadınlarımızın elinden çıkıyor. Dünyamızı yine kadınlarımız güzelleştiriyor. Kadınlarımızın hevesini ve çalışma azmini görünce kooperatifimizin Türkiye’deki en başarılı kooperatif olacağına sonuna kadar inanıyorum. Yaşamakta olduğumuz salgına karşı da en güzel savunma biçimi sağlıklı ve doğal beslenmekten geçiyor. Bu salgından korunmak için enginar tüketmek son derece önemli. Bu tür üretimlerde bulunarak insanların sağlığına katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.

XS
SM
MD
LG