Erişilebilirlik

Corona Belirtilerinden Biri: Koku Duyusunun Yitirilmesi


İngiltere’de yapılan bir araştırma koku alma hissinin kaybolmasının kişinin Corona virüsü taşıdığına dair bir işaret olabileceğini ortaya koydu.

İngiltere’de kulak burun boğaz doktorları bir yeni bir araştırmanın sonuçlarına yer verdi. Buna göre bazı durumlarda Corona virüsünü taşıyan kişiler başka belirtileri göstermese bile koku alma hissini kaybedebiliyor.

Doktorların ve İngiliz Rinoloji Topluluğu’nun ortak kaleme aldığı mektuba göre Güney Kore, Çin ve İtalya’dan elde edilen kanıtlar, virüsü taşıyan önemli oranda hastada aynı belirtilere rastlandığını gösteriyor.

Mektupta, testlerin daha genel yapıldığı Güney Kore’de test sonuçları pozitif çıkan hastaların yüzde 30’unda – hastalığı hafif atlatanlar dışında - anosminin yani koku alamamanın önemli bir belirti olarak görüldüğüne dikkat çekiliyor.

Amerikan Kulak-Burun-Boğaz Uzmanları Akademisi çalışmayı değerlendirdi ve Corona virüsünün belirtilerine anosmi ve tat alma duyusunun kaybolmasını da ekledi.

Akademi internet sayfasında yayınladığı açıklamada, dünya genelinden gelen kanıtların koku ve tat alma duyuları kaybının Corona virüsünün önemli belirtileri olduğunu gösterdiği kaydedildi.

Şu anda Amerika’da Corona virüsünden test olmak isteyen hastaların virüsü taşıyanlarla temas etmiş olması, öksürüğü ya da ateşinin olması gerekiyor.

XS
SM
MD
LG