Erişilebilirlik

Çöpten Alternatif Enerji


Çöp Alternatif Enerjiye Dönüştürülüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

Alternatif enerji alanında çok heyecanla beklenen teknolojilerden biri bu yıl piyasaya çıkıyor. Yeni teknoloji, mısır koçanı, buğday sapı ya da çöpü enerjiye çeviriyor. Çöpten üretilen yakıta talebin önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor

Fiberight firmasının Virginia’nın güneyindeki deneme santralinden çöp geliyor. Çürümüş sebze, karton ve diğer çöpler değerli hale getiriliyor. Santral müdürü Randy Garrett, “Yaptığımız daha önceden çöp sahasına yollanacakları alıp, bunun yarısını biyo-yakıta dönüştürecek ve etanole çevirecek süreçten geçirmek,” diyor.

Etanol Amerika’daki enerji arzının %10’unu oluşturuyor.

Bu etanolün neredeyse tamamı mısırdan üretiliyor. Bu da besin ve yakıt üretimi arasında rekabet yarattığı ve besin fiyatlarını yükselttiği gerekçesiyle eleştiriliyor.

Ancak Fiberight’da yapılan, çöpü devasa bir düdüklü tencereye dökmeye benziyor: “Süreç kağıdı, kartonu, muz kabuğunu, herhangi organik bir dokuyu hamura çeviriyor. Bu hamur da yakıta dönüştürülüyor.”

Kazandan çıkan bu sıcak hamur büyük oranda selüloz.

Doğru şartlarda selüloz şekere dönüşüyor ve bundan da etanol üretiliyor.

Bu sene başka santrallerde de mısır koçanı, buğday sapı ve diğer bitkisel maddelerin selülozundan etanol üretilmeye başlanması planlanıyor.

Bu değişim uzun süredir bekleniyor: “Bir gün bunu arabalarınızda kullanacaksınız.”

2007 senesinde Başkan Bush yeni bir yasayla Amerika’da kullanılan benzindeki etanol oranını arttırmıştı.

Yasanın amaçlarından biri yeni enerji kaynaklarını desteklemekti: “Yeni teknolojiler odun parçacıklarından, biçilmiş çimden ya da tarımsal atıktan etanol üretimine imkan sağlıyor.”

Bitkisel maddelerden üretilen enerji, fosil yakıtlara göre daha az sera gazı üretimine neden oluyor.

Ancak selülozdan etanol üretmek beklenenden daha zor bir çalışma gerektirmiş. Illinois Üniversitesi tarım ekonomisti Madhu Khanna: “Bunu laboratuvarda yapmayı biliyoruz. Asıl sorun bunu sürekli, düşük maliyetli ve büyük ölçekte gerçekleştirebilmek.”

Şirketler teknik sorunları çözerken selüloz bazlı etanol üretimi beklentilerin çok altında kaldı.

Ama bu yıl, bir dönüm noktası olabilir.

Khanna arabaların, endüstrinin büyümesini sınırlayabileceğini söylüyor: “Düşük maliyetli üretim gerçekleştirsek bile bunu aynı zamanda tüketmemiz gerekiyor.”

Yalnızca birkaç model yüksek etanollü yakıt kullanabiliyor.

Bu araçların sayısı artmadıkça çöpten üretilen yakıta talep de sınırlanmış olacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG