Erişilebilirlik

Diyanet'e Bağlı Camideki Yangının Nedeni Kundaklama


Connecticut'ta Diyanet'e Bağlı Cami İnşaatında Yangın
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:38 0:00

ABD'nin Connecticut eyaletinin New Haven kentinde, Türk Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaptırılan ve halen inşaatı devam eden camide dün çıkan yangının kundaklama sonucu meydana geldiği açıklandı.

Yetkililer, ilk incelemelerin neticesinde olayın kundaklama olduğu tespitine varıldığını ve bunun üzerine şimdi federal düzeyde soruşturma başlatıldığını bildirdi.

New Haven İtfaiye Şefi John Alston, yangının sabotaj nedeniyle çıktığını belirterek, “Bu kasıtlı olarak çıkarılmış bir yangın” dedi.

Alston, “Amerika’nın herhangi bir yerinde, herhangi bir dine ait ibadet evinde böyle bir olay meydana geldiğinde, FBI, eyalet ve yerel (soruşturma) yetkilileri harekete geçer. Burada da olan bu” diye konuştu. Alston, devam eden soruşturmanın niteliğinin değiştiğini, yangın acil durum soruşturmasından cezai soruşturmaya dönüştüğünü belirtti.

"Suçluları bulacağız"

Bu açıklamanın ardından Connecticut Valisi Ned Lamont da Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Herhangi bir dine ve dini bir mekana yapılan nefret saldırısı iğrenç ve dehşet verici. Böyle saldırılarının eyaletimizde ve ülkemizde yeri yok. New Haven’daki yerel yetkililer ile bu olayı araştırmaya devam edeceğiz ve suçluların cezalandırılması için çalışmaları sürdüreceğiz” diye yazdı.

New Haven Polis Müdürü Otoniel Reyes, kundaklamayla ilgili bilgi verenlere 2500 dolar para ödülü vereceklerini açıkladı.

Geçen ay Connecticut’un Hartford şehrinde bulunan Muhammed İslam Merkezi de ırkçı ve nefret içeren bir tehdit mektubu almıştı. Mektubu gönderenler camiyi yakma tehdidinde bulunmuştu.

Can kaybı ve yaralanma olmamasına rağmen maddi kayıplara sebep olan New Haven'daki yangından sonra camiyi ziyaret eden Amerika Diyanet Merkezi Başkanı Dr. Fatih Kanca camide çıkan maddi hasarın en kısa sürede telafi edileceğini belirtmişti.

"Ramazan ayında olması üzücü"

VOA Türkçe'ye konuşan Kanca, Ramazan ayında böyle bir saldırı ile karşı karşıya kalınmasının üzücü olduğunu söylemişti. Kanca, bölge halkının dayanışma içinde olduğunu ve kiliseler ve sinagoglardan yardım çağrıları geldiğini kaydetmişti.

Bölgedeki cemaatin ibadetlerini yerine getirmek için en yakın caminin 50 mil (80 km) uzakta olduğunu belirten Diyanet Merkezi Başkanı Fatih Kanca, “Ramazan boyu ibadet ihtiyaçlarını yerine getirmek için büyük bir çadır kurulabilir, konteyner getirilebilir ya da yanan caminin zemin katı kullanılabilir. Bunlar için yetkililere başvuru yaptık, izin bekliyoruz” diye konuşmuştu. Kanca, yangından sonraki gelişmeleri takip etmek için New York Din Hizmetleri Ataşesi Sinan Dedeler’in bölgede olduğu bilgisini de verdi.

Connecticut’ın komşu eyaleti New York’un valisi Andrew Cuomo Ramazan ayı boyunca nefret saldırılarını önlemek amacı ile New York’ta bulunan camilerin önünde New York Polis Teşkilatı’nın (NYPD) devriyelerinin nöbette olacağını belirtmişti.

XS
SM
MD
LG