Erişilebilirlik

Colorado'da Latin Kökenli Seçmenin Oyu Önemli Rol Oynayacak


Başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney’nin kamuoyu yoklamalarında başabaş gittiği eyaletlerden biri, Colorado. Obama, dört yıl önceki seçimlerde Colorado’yu rahatlıkla almıştı. Bazı kamuoyu yoklamaları Başkan Obama’nın Colorado’da yarışı az farkla önde götürdüğünü gösteriyor. Colorado nüfusunun yüzde 20’sini oluşturan Latin kökenli seçmenler genelde Obama’yı destekliyor.

Dominic Martinez, dört yıl önce Pueblo’da kapı kapı dolaşıp Demokrat Parti’ye oy verecek seçmen arıyordu. Ve çoğunlukla konuşmak istemeyen kişilerle karşılaşıyordu.

Martinez, “Romney için mi yoksa Obama için mi oy kullanacaklarına henüz karar vermemiş seçmenleri cezbetmeye çalışıyoruz,” diyor.

Pueblo nüfusunun yarısını Latin kökenliler oluşturuyor. Çoğu dört yıl önce olduğu gibi şimdi de Başkan Obama’yı destekliyor. Colorado, 6 Kasım seçimlerinin kaderini belirleyecek eyaletlerden biri olduğundan her iki parti için de çok önemli.

Ancak özellikle genç seçmenler arasında eski heyecan yok.

Bu kadın, “Bence Obama aynı sözleri veriyor, Romney de bazı sözler vermeye çalışıyor. Boş vaatler duymaktan bıktık. Eylem görmek istiyoruz,” diyor.

Uzmanlar, Pueblo’da seçimi seçmenlerin tercihinin değil, seçmen katılım oranının belirleyeceği görüşünde.

Colorado Üniversitesi siyaset bilimi uzmanı Kenneth Bickers, bu durumun eyaletin başka bölgelerine de hakim olacağını, oy kullanan Latin seçmen sayısının düşük kalabileceğini söylüyor: “Latin kökenli seçmenler kitleler halinde sandık başına koşarsa Obama yeniden seçilmek için büyük bir fırsat ele geçirmiş olur. Ancak bu seçmenler evde oturmayı tercih ederlerse Obama bu eyaleti almakta çok zorlanır.”

Pueblo’daki Colorado Progressive adlı örgütten Obama yanlısı Teresa Trujillo, bu yüzden başka örgütlerle işbirliği yolları arıyor: “Kapı kapı dolaşarak seçmenlerle olan iletişimimizi arttırıyoruz.”

Kötü ekonominin seçmeni yıldırdığını söyleyen Cumhuriyetçi Silverio Salazar ise, Demokratlar’ın çabalarının boşa gitmesini istiyor: “Esas soru şu: ‘Dört yıl öncesine göre daha iyi durumda mısınız?’ 40-50 kişi içinde belki bir kişi hala çalışıyor olabilir ama geri kalanlar işsiz. Yanıt ‘hayır, durum daha iyi değil.’”

Salazar’a göre, Latin Demokratlar’ın yılgınlığı, Cumhuriyetçiler’in işine yarayabilir: “Evde oturup ‘bırakalım bu seçimlerin sonucunu başkası belirlesin’ diyebilirler.”

Seçim günü yaklaştıkça her iki parti de seçmenlerini sandık başına çekme çabalarına ağırlık verecek.

Colorado'da Latin Kökenli Seçmenin Oyu Önemli Rol Oynayacak
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00
XS
SM
MD
LG