Erişilebilirlik

Cohen: ‘Talimatı Trump Verdi’


ABD Başkanı Donald Trump’ın üç yıl hapis cezasına mahkum olan eski avukatı Michael Cohen ABC televizyonuna konuştu. Cohen, Trump’ın ilişki yaşadığı iddia edilen iki kadına sessiz kalmaları için 2016 başkanlık seçimi kampanyası sırasında para ödenmesi talimatının Trump’tan geldiğini ve Trump’ın bu davranışının yanlış olduğunu bildiğini söyledi.

Seçim kampanyalarının finansmanı yasasını çiğnediği gerekçesiyle üç yıl hapis cezasına mahkum edilen Michael Cohen, Trump için “Ödeme yapmam için bana talimat verdi. Bu konulara müdahil olmam konusunda talimat verdi” dedi.

İki kadınla ilişkisi olduğu iddialarını yalanlayan Trump yapılan ödemeler konusundaki beyanını sık sık değiştirmişti. Başkan, Perşembe günü Twitter’dan paylaştığı mesajında Cohen’e hiçbir zaman yasaları çiğnemesi talimatını vermediğini belirtmişti.

Üç yıl hapis cezasına mahkum olduktan sonra ilk kez röportaj veren Cohen ise Trump’ın o dönem seçmenin iki kadınla ilişkisi olduğu iddialarını duyması halinde bunun seçimi nasıl etkileyeceği konusunda çok endişeli olduğunu iddia etti ve biri eski Playboy mankeni diğeri de porno yıldızı olan iki kadına ödeme yapması talimatını verdiğini söyledi. Cohen, “Ödemeler Trump’a ve seçim kampanyasına yardımcı olma amacını taşıyordu” diye konuştu.

ABD’de federal yasa uyarınca seçim kampanyasına yapılan katkıların şeffaf şekilde açıklanması ve bireysel olarak yapılan bağış miktarının 2,700 doları geçmemesi gerekiyor.

Cohen’e röportaj sırasında o dönem aday olan Trump’ın ödeme yapılmasının yanlış olduğunu bilip-bilmediği soruldu. Michael Cohen, soruya “Tabii ki” yanıtını verdi.

Michael Cohen, Çarşamba günü iki kadına yapılan bu ödemeler, bunlarla bağlantılı olmayan vergi kaçakçılığı suçları ve Kongre’ye de Rusya’da inşa edilmesi önerilen Trump Tower projesiyle ilgili olarak yalan söylediği gerekçesiyle üç yıl hapis cezasına mahkum olmuştu.

Mahkemede cezası açıklanmadan önceki ifadesinde Trump'ın kendisini karanlık bir yola sürüklediğini savunan Cohen, süreçte üstlendiği rol sebebiyle kendisine kızgın olduğunu söyledi ancak “Sadakati hak etmeyen birisine sadakat gösterdim” diye konuştu.

ABD Başkanı Trump, üç yıl hapis cezası almasının ardından Twitter’dan paylaştığı mesajında eski avukatının başkanı utandırmak için suçunu itiraf edip savcılıkla işbirliğine gittiğini savundu.

Michael Cohen Trump’ın bu sözleri için “Kesinlikle doğru değil. Hiçbir koşulda başkanı utandırmak istemem” diye konuştu.

Trump’ın kendisine bu ödemelerin yapılması konusunda talimat vermediği sözleri için de “Bu doğru değil, gerçeği biliyor. Ben de biliyorum, diğerleri de biliyor. Bilinmesi gereken gerçek şu: ABD halkı, dünya halkı Trump’ın söylediklerine inanmayın. Gerçeği söylemiyor; onun kirli işleri için benim sorumluluk almak zorunda kalmam çok üzücü” dedi.

Cohen ABC kanalına verdiği röportajda özel yetkili savcı Robert Mueller’ın yürüttüğü Rusya soruşturmasında savcının sorularını yanıtlama konusundaki isteğini de dile getirdi. Ancak röportaj sırasında soruşturmaya ilişkin soruları “hukuki sürece saygı” gerekçesiyle cevaplamaktan kaçındı.

Cohen, Başkan Trump’ın Rusya soruşturmasında doğru söyleyip-söylemediği hakkındaki soruya da “Hayır” yanıtını verdi.

“Bu hikayede kötü karakter ben olmayacağım”

Bir dönem Trump için “Kurşun atılsa siper olurum” diyen Cohen röportajda “ABD Başkanı’nın karşısında olmak iyi değil ama bir şekilde bu görev bana düştü. Hayatımın geri kalanını yaptığım hatayı telafi etmekle geçireceğim” ifadelerini kullandı.

Cohen, Trump’ın Beyaz Saray’daki davranış ve eylemlerini gözlemlerken şirketinde 10 yılı aşkın bir süre görev yaptığı kişiyi tanıyamadığını söyledi. “Sanırım görevin getirdiği baskı düşündüğünden daha fazla. Artık emirler yağdırdığı ve insanların körü körüne bu emirleri yerine getirdiği şirketi gibi değil. Burada bir sistem var. Sitemi anlamıyor. Bu çok üzücü çünkü ülke bu kadar kutuplaşmamıştı” dedi.

Cohen, “Aldığım cezadan ve yaptığım işbirliğinden bana kalan, ‘bu ülkeyi biraraya getirme çabasına yardımcı olan bir insan’ olarak hatırlanma umudum” ifadelerini kullandı. “Bu hikayede ben kötü karakter olmayacağım” dedi.

XS
SM
MD
LG