Erişilebilirlik

Çocuk Kaçak Göçmenler Yargıya Takıldı


Çocuk Kaçak Göçmenler Yargıya Takıldı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

Amerika’ya yasadışı yollardan giren göçmen çocukların sayısı ülkenin göçmenlik mahkemelerini zorluyor. Sadece Florida eyaletinin Miami kentinde 13 bin dava sürüyor. Obama hükümeti bu sorunu aşabilmek için çocuk davalarının diğer davaların önüne alınması emrini verdi. Peki bu, yeterli olacak mı?

Avukat Elizabeth Sanchez Kennedy her güne belirsizliklerle başlıyor: “Bugün çok yoğun mu olacağım yoksa tüm gün bir şey yapmadan oturacak mıyım bilmiyorum.”

Sanchez Miami göçmenlik mahkemesinde çocukları temsil ediyor ve bu tür davaların sayısı sürekli artıyor.

Bu senenin ilk 8 ayında 4 binden fazla yasadışı göçmen çocuk Florida’ya gitmiş. Sanchez, dosyaları alır almaz mahkemeye koşuyor. “Çok sayıda çocuğun kendilerini temsil edecek avukatlara ihtiyacı var.”

Temmuz ayında Obama hükümeti sınırı yasadışı biçimde geçen çocukların davalarının öne alınması emrini verdi.

Ancak Sanchez bu kararın yeterli olacağından emin değil: “Süreç ya da gelen çocuk sayısı yavaşlayacak mı bilemiyorum.”

Üzerlerinde kimlik olmayan bu çocuklar sınırda yakalandıklarında sığınaklara yerleştiriliyor.

Davaları süren çocuklar dava süresince Amerika’daki akrabalarıyla yaşamaya yollanıyor. Florida en çok çocuğun gönderildiği eyalet oldu. Florida’yı Texas, New York ve California izliyor.

Miami göçmenlik mahkemesinde sıradan bir günde en az 60 çocuğun davasına bakılıyor. Bu davalara bakan hakim sayısı ise yalnızca 4.

Çocuklar mahkemeye çıktıklarında korkuyor. Örneğin, 15 yaşındaki Roxanna görüntüsünün alınmasını istemiyor. “Endişeliydim. Bana ne soracaklarını bilmiyorum.”

Adil Göçmenliği Savunan Amerikalılar gibi kurumlar avukatları çocukları temsil konusunda eğitiyor.

Kurumun direktörü Cheryl Little çalışmaları hakkında şunları söylüyor: “Bizi endişelendiren iyi avukata sahip olmayan çocukların sistem tarafından unutulabilecek olması. Bu durumda bu çocuklar istismara uğrayacakları ya da ölecekleri yerlere geri yollanabilirler.”

Wilmer Fernando Lorenzo üç küçük erkek kardeşiyle birlikte Honduras’taki çetelerden kaçmış. Lorenzo, kandırıldığını düşünüyor: “Herkes okumaya geliyorsan kalabilirsin dedi. Şimdi anlıyorum ki bu yalanmış ve kararı hakim veriyormuş.”

Bazıları ise Obama hükümetinin Orta Amerika’dan gelen çocukların duruşmasız sınırdışı edilemeyeceğini söyleyerek yasayı yanlış yorumladığını düşünüyor. Göçmenlik Yasalarını Savunan Floridalılar Örgütü’nden David Caulkett de bu görüşü savunanlardan: “Yasalarımız uygulanmıyor. Buraya gelmeleri daha fazla kişinin gelmesini özendiriyor.”

Ancak kısa zaman içinde uygulamalarda bir değişiklik beklenmiyor.

Şimdilik davalar hızla görülüyor ve mahkeme çocuklara öncelik tanımayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG