Erişilebilirlik

Çocuk Felciyle Mücadele Zorluklara Rağmen Devam Ediyor


Uluslararası sağlık uzmanları çocuk felcinin kökünü kurutmak için başlatılan küresel kampanyanın kritik bir noktaya ulaştığını, Afganistan, Pakistan ve Nijerya’da çocuk felcinin hala yaygın olduğunu bildiriyor.

Pakistanlı sağlık yetkilileri geçen yıl 198 çocuğun çocuk felcine yakalanması ve bunun dünyada en çok sayıda çocuk felci vakası olması üzerine aşılama çabalarına ağırlık veriyor.

Ancak milyonlarca Afgan ve Pakistanlı mültecinin ülkeye akın etmesi bu çabaları zorlaştırıyor.

CIA’in El Kaide lideri Usame Bin Ladin’i yakalamak için sahte bir aşı programı başlattığı söylentileri halkın kampanyaya karşı direnmesine neden oluyor.

Rotary International örgütünün çocuk felci programı başkanı Carol Pandak, ”Çocuk felcini durdurabiliriz, ancak hastalığın görüldüğü son birkaç ülkede de kökünü kurutmak için mali kaynağa, siyasi sorumluluk ve desteğe ihtiyacımız var. Böylece çocuk felci virüsünün yayılmasını önlemek için kaliteli bir faaliyet yürütebiliriz.”

Kamu sağlığı uzmanları Nijerya’nın kuzeyinde çocuk felci aşısının Müslüman nüfusu kontrol altına almak için doğum kontrol ilaçları içerdiğiyle ilgili söylentileri yalanlamaya çalışıyor.

Amerika’da bile aşı karşıtı bazı gruplar aşıların kimileri için zararlı olabileceğini öne sürüyor. Ulusal Aşı Bilgi Merkezi Başkanı Loe Fisher aşı üreticilerinin toplu aşı kampanyalarını sadece kar amacıyla düzenlediklerini söylüyor: ”Uluslararası ilaç şirketleri çok büyük ve güçlü. Bu şirketler ellerinden geldiğince fazla dozda aşı üretmek ve bu aşılarla dünya çapında mümkün olduğu kadar çok çocuğu aşılamak istiyorlar.”

Ancak Rotary International’dan Carol Pandak çocuk felcinin ne kadar yıkıcı bir hastalık olduğunu çok az kişinin hatırladığına dikkat çekiyor. Nijerya’da yetkililerin aşılamayı durdurduğu bir köyde dokuz çocuk çocuk felci yüzünden sakat kalmış.

Pandak, ”Aileler çocuk felci nedeniyle sakat kalan çocukların durumunu anlamıyor. Çocuk felci virüsünün çocuklara nasıl zarar verdiği gerçeğini görmüyorlar,” şeklinde konuşuyor.

Aşı karşıtı gruplar aşı kampanyalarına şimdiye kadar harcanan 9 milyar doların çocukların beslenmesine, sağlık ve hijyen koşullarının iyileştirilmesine harcanabileceğini savunuyor. Ancak Pandak, toplu aşı kampanyalarının çocuk felcini kısa sürede tamamen ortadan kaldırabileceğini vurguluyor.

Çocuk Felciye Mücadele Zorluklara Rağmen Devam Ediyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00
XS
SM
MD
LG