Erişilebilirlik

CNN Muhabirine 'Ajan' Suçlamasına ABD'den Yanıt


Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın CNN İstanbul muhabiri Ivan Watson’a 'ajan' demesini 'gülünç bir suçlama' diye niteledi

CNN muhabiri Ivan Watson, Cumartesi günü Gezi olaylarının yıldönümü dolayısıyla düzenlenen gösterilerde Taksim meydanında yaptığı canlı yayına müdahale eden birkaç sivil polis tarafından ekibiyle birlikte kısa süreliğine alıkonulmuştu. Basın-Yayın Genel Müdürlüğü’nün verdiği sarı basın kartı olan Watson, polisin izin verdiği noktadan yayın yapıyordu, ancak buna rağmen yayınına müdahale eden polis memuru kendisinden zorla pasaport göstermesini istedi ve ekran başındaki milyonlarca kişinin gözleri önünde kamerayı kapattırdı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Meclis’teki parti grup toplantısında yaptığı açıklamada, CNN’in kıdemli uluslararası muhabiri için “dalkavuk” ve “ajan” ifadelerini kullandı. Erdoğan uluslararası medya kuruluşlarının da “abartılı, provokatif çağrı yaptığını” öne sürdü. Erdoğan, “CNN International ülkemi karıştırmak için geçen yıl 8 saat aralıksız yayın yaptı” diye konuştu.

Konuyla ilgili görüşü sorulan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Erdoğan’ın bu açıklamasıyla ilgili olarak “gülünç ve ve saçma bir suçlama” yorumunda bulundu. Harf, “Türkiye’de basın özgürlüğüne güçlü bir şekilde destek veriyoruz. Buna CNN’den Ivan Watson’un haber yapabilmesi de dahil. Bu konudaki kaygılarımızı dile getirmeye devam ettik” diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:37 0:00
XS
SM
MD
LG