Erişilebilirlik

Clinton'un Gündeminde Suriye Var


ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İstanbul’da Türk, İngiliz, Fransız ve Arap yetkililerle yapacağı görüşmelerde “Suriye için bir demokratik geçiş stratejisinin temel unsurlarını” ele alacağını açıkladı.

Clinton bu açıklamayı Azerbaycan’dan Türkiye’ye geçerken yaptı. ABD Dışişleri Bakanı İstanbul’da terörle mücadele konusunda düzenlenecek küresel bir foruma eşbaşkanlık yapacak.

ABD Maliye Bakanı Timothy Geithner de Washington ve müttefiklerinin yakında Suriye hükümeti ve liderlerine yaptırımları güçlendirebileceğini söyledi.

55 ülkenin temsilcilerini biraraya geldiği bir toplantıda konuşan Geithner, ABD’nin gerekirse BM sözleşmesinin yedinci maddesinin işletilmesini isteyebileceğini belirtti. Yedinci madde kuvvet kullanma yetkisi veriyor.

Öteyandan Suriyeli bir insan hakları grubu Hama'ya bağlı köylerde aralarında kadınlar ve çocukların da bulunduğu 78 kişinin öldürüldüğünü önesürdü. Örgüt hükümet yanlısı milislerin ölen kişilerin bazılarını bıçakladığını, 12 cesedinin yakıldığını da iddia etti. Örgüt olayla ilgili hemen soruşturma açılmasını istedi.

Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen ateşkes anlaşmasına artık bağlı olmadıklarını açıklayan Hür Suriye Ordusu hükümet kuvvetlerine karşı saldırılarını arttırmış bulunuyor

BM ve Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan Suriye’deki gelişmeler konusunda Perşembe günü BM Güvenlik Konseyi’ne; Cuma günü de ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a bilgi verecek. Annan, kendi adını taşıyan barış planının uygulanmasını istedi, “masadaki tek seçenek bu” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG