Erişilebilirlik

Dışişleri Bakanı Clinton Azerbaycan ve Ermenistan'a Gidiyor


Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın önümüzdeki hafta Azerbaycan ve Ermenistan’ı ziyaret edeceği açıklandı. Clinton’ın altı gün sürecek ziyareti sırasında Polonya, Ukrayna, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan’a gideceği bildiriliyor.

Dışişleri Sözcüsü, Hillary Clinton’ın Kafkaslar’da devam eden siyasi gerginliklere çözüm arayacağını söyledi. Amerika’nın Sesi Dışişleri Bakanlığı muhabiri David Gollust’un haberine göre, Amerikalı yetkililer, Hillary Clinton’ın dışişleri bakanı olarak Kafkaslar bölgesine yapacağı ilk ziyaret sırasında önemli diplomatik açılımlar beklenmemesi konusunda uyarıda bulunuyor. Ancak yetkililere göre, Clinton, Amerika’nın, Dağlık Karabağ yüzünden devam eden Ermeni-Azeri anlaşmazlığına çözüm bulma ve 2008’de Rusya’nın Gürcistan’a müdahalesinden sonra devam eden gerginliği hafifletme çabalarını sürdürecek. Kısa süren savaş, Gürcistan birliklerinin bağımsızlık ilan eden Güney Osetya bölgesine girmesiyle başlamış, Rus birliklerinin hem bu bölgeyi hem de Karadeniz kıyısındaki Abhazya’yı iişgal etmesiyle sonuçlanmıştı.

Amerika, Moskova’nın iki bölgenin de bağımsızlığını tanımasına karşı çıkıyor. Amerikalı yetkililere göre, konu, hafta içinde Hillary Clinton’ın Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’la yaptığı görüşmede de gündeme geldi ve Clinton, Amerika’nın, Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne desteğini tekrarladı. Clinton-Lavrov görüşmesi gerçekleşirken, Perşembe günü Başkan Obama da Beyaz Saray’da Rusya Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev’le biraraya geldi. Görüşmede Amerika’yla Rusya arasındaki ilişkilerde önemli bir ilerleme kaydedildiği bildirildi.
Ancak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü P.J. Crowley, Rusya’yla daha iyi ilişkiler kurmasının, Amerika’nın Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili liderliğindeki Gürcistan hükümetine desteğini azaltmayacağını bildirdi.

Sözcü Crowley, Gürcistan pahasına Rusya’yla yapıcı ilişkiler kurmayacaklarını söyledi ve Amerika- Rusya ilişkileri gelişirken Washington’un Kafkaslar’daki sorunların çözümünün önemini vurgulamaktan vazgeçmeyeceğini bildirdi. Dışişleri Sözcüsü Crowley, Gürcistan’ın önemli bir müttefik olduğunu, Afganistan’da NATO önderliğinde savaşan koalisyon kuvvetlerine katkısının yadsınamayacağını söyledi.

Philip Crowley, Dışişleri Bakanı Clinton’ın, Azerbaycan ve Ermenistan’dan Dağlık Karabağ konusunda ilerleme kaydetmelerini isteyeceğini de söyledi. Crowley’e göre Bakan, Türkiye’yle Ermenistan arasındaki ilişkileri normalleştirme sürecini ilerletmeye de çalışacak.
Türkiye, Hillary Clinton’ın programına dahil değil. Üst düzey bir dışişleri bakanlığı yetkilisi, bunun Türkiye’yi dışarda bırakmak anlamına gelmediğini söyledi ve bakanın geçen yıl Ankara’yı ziyaret ettiğini hatırlattı. Yetkili, bakanın sınırlı zamanı ve son derece yoğun bir gündemi olduğunu belirtti.

XS
SM
MD
LG