Erişilebilirlik

Clinton'dan İsrail'e İran Güvencesi


Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Washington’un İran‘ın nükleer silah edinmesini önlemek için tüm gücünü kullanacağını açıkladı.

Clinton Kudüs’te üst düzey İsrailli yetkililerle görüştükten sonra yaptığı açıklamada İran’ın bugüne kadar görüşme masasına getirdiği önerilerin müzakere başlatacak nitelikte olmadığını belirtti.
Herkesin diplomatik çözüm istediğini vurgulayan Clinton İranlı liderlerin elinde hala doğru karar verme fırsatı bulunduğunu söyledi.

İran ile bu yıl gerçekleştirilen birkaç tur görüşmede ilerleme sağlanamadı. Amerika ve Avrupa Birliği, İran’ın petrol ihracatına yaptırımlar uyguluyor. Avrupa Birliği yetkilileri, 24 Temmuz’da temaslara devam etmenin yararı olup olmayacağı konusunda İranlı yetkililerle görüşmeyi planlıyor.

Clinton’un Kudüs’te İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Benyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Ehud Barak ile yaptığı görüşmelerde Orta Doğu barış süreci de ele alındı.
Görüşmelerde iki tarafın birbirlerine gönderdiği mektuplar üzerinde duruldu.

Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la birlikte seyahat eden Amerika’nın Sesi muhabiri Scott Stearns’e göre, üst düzey bir bakanlık yetkilisi gazetecilere, Obama yönetiminin taraflar arasında bir barış anlaşması sağlanması için çalışmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Yetkili, Clinton’ın bu ziyareti sırasında Kudüs’te İsrail’le Filistin Yönetimi arasında bir barış anlaşması imzalamayı hayal ettiğini ancak bunun gerçekleşmediğini belirtti. Bu noktaya gelmenin zor olduğunu vurgulayan Amerikalı yetkili, birçok Amerikan yönetiminin bu güçlüğü aşamadığını hatırlattı.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG