Erişilebilirlik

Clinton ve Trump Kilit Eyalet Florida’ya Odaklandı


ABD’de başkanlık seçimlerine iki hafta kala Cumhuriyetçi aday Donald Trump ve Demokrat rakibi Hillary Clinton seçimin kritik eyaletlerinden Florida’da kampanya faaliyetleri yürütüyor.

Ülkenin güneydoğusundaki Florida eyaleti, başkanlık için gereken 270 delege oyundan 29’unu sağlayacak olmasıyla, 8 Kasım’daki seçimlerde çekişmeye sahne olması beklenen eyaletler arasında en önemlisi olma özelliği taşıyor. ABD, başkanlarını her 4 yılda bir delege sistemiyle seçiyor ve bu sistemde oyların ülke genelinde dağılımı yerine en kalabalık nüfusa sahip eyaletler sonuca en fazla etkiyi yapıyor.

Florida’daki anketler, ABD’nin ilk kadın başkanı olmak isteyen eski dışişleri bakanı Hillary Clinton’ı eyalette Trump’ın 4 puan önünde gösteriyor. Erken oy kullanma işlemlerinin başladığı Florida’da 1,6 milyon kişi şimdiden oyunu kullanmış durumda.

Eyalette okyanus kenarında bir malikanesi bulunan emlak zengini Trump, Florida’yı kazanmadan ülkenin 45’inci başkanı olamayacağının “muhtemelen doğru” olduğunu söyledi. Anketler Trump’ı ülke genelinde de Clinton’ın 5 puan gerisinde gösteriyor. Anketlere göre, Trump diğer çekişmeli eyaletlerde de Clinton’ın gerisine düştü.

Trump Florida’da üç gün içerisinde 7 kenti ziyaret ederek, seçmenlere yarışı kendisinin önde götürdüğü ve Clinton’ı önde gösteren anketlerin “sahte” olduğu mesajını veriyor. Trump, ulusal medyanın da “seçimlere hile karıştırmak” için Clinton kampanyasıyla birlikte çalıştığını öne sürüyor. Cumhuriyetçi aday, seçimde usulsüzlük iddialarına ilişkin herhangi bugüne kadar herhangi bir kanıt sunmadı.

Trump, Florida’nın St. Augustine kentinde düzenlediği mitingde, “Medya sadece bana düşman değil, size de düşman. Bizim temsil ettiğimiz herşeye düşman” diye konuştu.

Trump, ABD Başkanı Barack Obama’nın “Obamacare” olarak bilinen sağlık reformunun “iptal edilmesi ve çok daha ucuz bir uygulamayla değiştirilmesi” gerektiğini belirtti. Hükümet, bazı sigorta alıcılarının primlerinin gelecek yıl yüzde 25 oranında artmasının beklendiğini açıklamıştı.

Clinton ise, iptal etmek yerine sağlık sigortası planında değişiklikler yapılmasını istiyor.

Hillary Clinton, erken oy kullanmayı teşvik etme çabalarını da sürdürüyor. Demokratlar, erken oy kullanmaya izin veren birçok eyalette öne geçip arayı mümkün olduğunca açarak, 8 Kasım’da Cumhuriyetçiler’in kendilerini yakalamasını daha zor hale getirmeyi umuyor. Tahminlere göre en az 7 milyon seçmen şimdiden oyunu kullandı.

Clinton bir röportajında, “İnsanların oy kullanmasını sağlamalıyız. Bu, yapmamız gereken en önemli iş” dedi.

Clinton’a güçlü destek veren Başkan Barack Obama da California’da katıldığı bir bağış toplama etkinliğinde, “Açık ara ile kazanmak istiyoruz. Özellikle diğer adayın seçimin hileli olduğundan şikayet ettiği bir ortamda, az farkla kazanmak istemiyoruz,” diye konuştu.

Seçimi kazanacağına dair kendinden emin görünen Clinton, sürekli olarak Trump’ı Amerikan başkanı olabilecek yeterliliğe sahip olmamakla eleştiriyor. Clinton’ın son günlerde, şu anda Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Kongre’ye Demokrat adayların seçilebilmesine yönelik desteğini artırdığı görülüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG