Erişilebilirlik

Clinton ve Lavrov Suriye'yi Görüştü


Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve BM Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi ile Suriye krizini görüştü.
İrlanda'nın başkenti Dublin'de önce Lavrov ve Brahimi ile ayrı ayrı biraraya gelen Clinton daha sonra Rus bakan ve BM temsilcisi ile üçlü bir görüşme yaptı

Görüşme Suriye hükümetinin kimyasal silah kullanmaya hazırlandığı yolunda kaygıların arttığı bir sıraya rastlıyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bir mektup göndererek kimyasal silah kullanılması halinde sorumluların kim olursa olsun adalet önüne çıkarılacağı uyarısında bulunduğunu açıkladı.

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta eldeki istihbaratın kimyasal silahların kullanılacağı konusunda ciddi kaygılar uyandırdığını söyledi.

Amerikan NBC ve Fox televizyon kanalları Amerikalı yetkililere dayanarak Suriye ordusunun öldürücü sarin gazını uçak bombalarına yüklediğini ve nihai emri beklediğini bildiriyor. Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad bu konudaki haberleri reddeti, Batılı ülkelerin kimyasal silah tehdidini askeri müdahale için bir bahane olarak ortaya attıklarını öne sürdü.

Öteyandan Suriye’de çatışmalar devam ederken Şam’da Kızılay merkezi önünde bomba yüklü bir araç patladı ve binada hasara yolaçtı.

Bu arada Alman hükümeti Türkiye’ye Patriot füzeleri gönderilmesini kabul etti. Kararın uygulanabilimesi için parlamento tarafından onaylanması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde Hollanda ve ABD’nin de Türkiye’ye Patriot füzeleri gönderilmesi kararı almaları bekleniyor.
XS
SM
MD
LG