Erişilebilirlik

Clinton: 'Sorumlu Benim'


ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, geçtiğimiz ay Libya’daki Amerikan Konsolosluğu’na düzenlenen kanlı saldırının sorumluluğunu üstlenirken , dünyanın her yerinde Dışişleri Bakanlığı çalışanlarının güvenliğinden kendisinin sorumlu olduğunu açıkladı.

Clinton, Peru’yu ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Başkan Obama veya Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın dışişleri bakanlığı güvenlik personeli tarafından alınan kararlardan haberleri olamayacağını söyledi.

Clinton ayrıca 11 Eylül’de Amerikan büyükelçisi ve diğer üç Amerikalı yetkilinin ölümüne neden olan saldırının hangi koşullarda gerçekleştiğinin tam belli olmadığını vurguladı.

Clinton, saldırının siyasi bir “birbirini suçlama savaşına” dönüşmemesi gerektiğini de belirtti.

Saldırı ve Obama yönetiminin saldırıya verdiği yanıt, başkanlık seçiminde önemli tartışma yarattı. Cumhuriyetçi aday Mitt Romney, Obama’yı, Bingazi’deki konsolosluğa yeterli güvenlik sağlayamamakla suçluyor.

Obama yönetimi ilk önce saldırının Amerika’da çekilen İslam karşıtı bir filme yönelik protestolar sırasında gerçekleştiğini bildirmiş daha sonra bun bir terörist saldırı olarak tanımlamıştı.

Senatör John McCain ve iki Cumhuriyetçi senatör, Clinton’ın açıklmamasını “takdire değer bir davranış” olarak nitelerken, sorumluluğun başkana ait olduğu görüşünde ısrar etti.

Başkan Yardımcısı Biden, geçtiğimiz hafta Cumhuriyetçi başkan yardımcısı adayı Paul Ryan ile yaptığı tartışmada, Obama ile kendisinin Bingazi’den gelen ek güvenlik taleplerinden haberleri olmadığını söylemişti.

Geçtiğimiz hafta Kongrede düzenlenen oturumda Dışişleri Bakanlığı’nın birkaç kez Libya’dan gelen ek güvenlik taleplerini reddettiği ortaya çıkmıştı. Bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi yaptığı açıklamada, saldırının gerçekleştiği saatte Bingazi’de yeterli güvenlik görevlisi olduğunu savunmuştu.
XS
SM
MD
LG