Erişilebilirlik

Clinton Fransa'daki 'İnkar Yasası'nı Eleştirdi


Hillary Clinton (Arşiv)

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Amerika’da ifade özgürlüğünün sınırlandırılamayacağını, tarihi meselelerin siyasetle çözülemeyeceğini söyledi

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Fransa’da Ermeni soykırımını inkâr etmenin suç sayılması konusunda Amerika’da ifade özgürlüğünün sınırlandırılamayacağını, tarihi meselelerin siyasetle çözülemeyeceğini söyledi.

Washington’da Dışişleri Bakanlığı personeliyle bir toplantı yapan Clinton, Amerikan dış politikası konusunda katılımcıların sorularını yanıtladı. Oturumda Clinton’a Amerika’nın 1915 yılında yaşanan olayları neden soykırım olarak tanımadığı ve Fransa’da Ermeni soykırımının inkârını suç sayan yasanın onaylanması konusunda yönetimin görüşü soruldu.

Clinton'dan İfade Özgürlüğü Vurgusu

Clinton, “Biz ifadeyi suç saymayız, bizim en büyük gücümüz bu,” dedi ve alkış topladı. “Fransa gibi dost ve müttefik ülkelerin bile bu konuda farklı standartları var” diyen Clinton, “umarım asla ifadeyi suç sayacak bir yola girmeyiz,” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton bu konunun siyasi değil tarihi bir tartışma olduğunu ve Amerika’nın politikasının da haklı olarak bu şekilde olduğunu anlattı. Clinton, “Ne kadar korkunç bir olay olursa olsun, ne kadar duygusal bir olay olursa olsun, tarihi konuları devlet gücüyle çözmeye çalışmanın son derece tehlikeli bir yol olduğunu” kaydetti. Bunun duygusal bir konu olduğunu, bu konuya önem verenlere sempati duyduğunu anlatan Clinton, sorunun çözümü için akademik çevrelere işaret etti.

Bu tür konuların ele alınabileceği doğru forumun akademik çevreler olduğunu anlatan Clinton, iletişimin artık daha da kolaylaştığını söyledi; bu meselenin de bu şekilde çözümlenmesini temenni ettiğini kaydetti.

Clinton şöyle konuştu: “Neticede herkes kendi sonucunu çıkaracaktır. Buna saygı göstermeliyiz. Ancak herhangi bir tartışmalı tarihi meselede - hangi tarafta olurlarsa olsunlar – insanları fikir alışverişinde bulunmaya teşvik etmeliyiz. Kanıt toplayın, tezlerinizi savunun ve fikir alışverişinde bulunmaya hazır olun.”

Amerikan yönetimi 1915 Ermeni tehcirini soykırım olarak tanımıyor. Temsilciler Meclisi’nde Amerika’nın dış politikasının bu konudaki hassasiyeti yansıtması çağrısında bulunan ancak bağlayıcı niteliği bulunmayan tasarılar hemen hemen her yıl gündeme geliyor, ancak Amerikan yönetiminin baskısı sonucu rafa kaldırılıyor.


XS
SM
MD
LG