Erişilebilirlik

2016'da Clinton'ı Bekleyen Zorluklar


2016'da Clinton'ı Bekleyen Zorluklar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

Demokrat Parti’den başkan adayı olmak istediğini açıklayan eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Beyaz Saray’a uzanan yoldaki ilk ve önemli duraklardan biri olan Iowa'da seçmenlerle biraraya geldi. Uzmanlar Clinton'ın yepyeni bir kampanya yapması gerektiğini söylüyor

Hillary Clinton’un başkanlık yarışı için yaptığı ikinci girişim, önümüzdeki yılın başında ilk parti oylamasının yapılacağı Iowa ziyaretiydi.

Büyük gruplara hitap etmek yerine, küçük gruplarla biraraya gelmeyi tercih eden Clinton, birçok farklı konuya değindi.

Clinton, 2016 başkanlık yarışına sosyal medyada Amerikan halkının yaşadığı zorluklara dikkati çeken bir video yayınlayarak başladı.

Clinton, “Amerikan halkı zor ekonomik koşulları atlattı ancak şartlar hala durumu iyi olanlardan yana. Amerikan halkının onları temsil edecek birine ihtiyacı var ve o kişi ben olmak istiyorum.” şeklinde konuştu.

Clinton, Demokrat Parti’nin favori adayı ancak uzman Charlie Cook’a göre bu, işinin kolay olacağı anlamına gelmiyor.

Charlie Cook, Clinton'ın herşeyi öncekinden farklı yapması gerektiğini söylüyor.

Cumhuriyetçi Parti’den aday olan Florida Senatörü Marco Rubio, seçmenin geçmişi unutup, geleceğe bakmak istediğini savunuyor.

Cumhuriyetçiler, Clinton’un adaylığını açıkladığı videoya tepki göstermekte gecikmedi.

Cumhuriyetçi Parti stratejisti Ford O’Connell’a göre bu daha sadece başlangıç.

O'Connell, “Cumhuriyetçiler’in adayı kim olursa olsun, çok zorlu bir rakiple mücadele edecek. Ancak bu, Clinton’ın anketlerdeki üstünlüğünü sona erdirecek yollar olmadığı anlamına gelmiyor.” şeklinde konuşuyor.

Dışişleri Bakanı olduğu dönemdeki yazışmalarında şahsi elektronik postasını kullandığı için eleştirilen Clinton’un bu durumu anketlere de yansıdı.

Uzman Matthew Dallek, buna rağmen Clinton’un rakiplerinin gözünü korkuttuğunu söylüyor.

Dallek'e göre, Clinton son derece zeki ve ekibi çok başarılı.

Partisinin favorisi olmasına rağmen, Maryland eski valisi Martin O’Malley, Virginia eski Senatörü Jim Webb ve Vermont bağımsız senatörü Bernie Sanders’ın Demokrat Parti’den Clinton’a rakip olabileceği söyleniyor.

XS
SM
MD
LG