Erişilebilirlik

Clapper: 'Amerikan Demokrasisi Trump ve Rusya’nın Saldırısı Altında'


Amerika’nın eski Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper hafta sonunda yaptığı açıklamalarda Başkan Donald Trump’ı hedef aldı.

Clapper, CNN’den Jake Tapper’a yaptığı açıklamada Amerikan demokrasisinin Başkan Trump ve Rusya’nın ayrı ayrı “saldırısı altında” olduğunu söyledi.

Clapper, bu açıklamayı Federal Soruşturma Bürosu FBI Başkanı James Comey’nin Trump tarafından aniden işine son verilmesine tepki olarak yaptı.

Rusya’nın Amerikan seçimlerine müdahalesi ve Trump kampanyasını ekibiyle olası bağlantılarına dair soruşturma devam ederken Comey’nin işine son verilmesi ülkede geniş yankı uyandırmış, her iki partiden de eleştiriler almıştı.

Clapper bir televizyon kanalında yayınlanan mülakatında, “Kurumlarımız birçok yoldan saldırı altında; Dışarıdan olan, Ruslar’ın seçim sistemimize müdahalesi. Ama bence içeriden de kurumlarımıza saldırı var” dedi.

Sunucunun “İçeriden, başkan tarafından mı?” sorusunu Clapper, “Evet tam olarak öyle” şeklinde yanıtladı.

Amerika’nın kurucularının denge ve kontrol mekanizmasını teminen devletin üç kolunun da birbiriyle eşit güçte olmasını hedeflediğine dikkati çeken Clapper, ancak şimdi Trump’ın başkanlığında bu durumun tehdit altında olduğunu ve “zarar gördüğünü” savundu.

Clapper’ın bu açıklamalarına henüz Beyaz Saray’dan bir yanıt gelmedi ama bugünkü Beyaz Saray basın brifinginde bu konuda soruların yöneltilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Comey’nin görevine son verilmesi tartışmaları da büyüyor. Başkan Trump’ın geçen Cuma günkü bir Tweet mesajında Comey’yi hedef alarak, “James Comey, basına sızdırmadan önce, dua et de kayda alınmış görüşmelerimiz olmasın!” diye yazmıştı. Bu sözler Comey’ye tehdit olarak algılandı. Beyaz Saray’da gizli dinleme yapıp yaptırmadığı tartışmalarına yol açtı.

Şimdi bir yandan da tartışılan konu yeni FBI başkanının kim olacağı. Yeni ismin partilerüstü bir geçmişe sahip olması gerektiği görüşü dile getiriliyor. Yeni FBI başkanı seçimi de önümüzdeki süreçte hararetli geçmesi beklenen konulardan bir diğeri.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG