Erişilebilirlik

Cizre’den Gelen 137 Cenaze Teşhis Bekliyor


Cizre Kriz Masası’nın derlediği verilere göre, Şırnak’ın Cizre ilçesindeki çatışmalarda öldürülen 167 kişiden 137’sinin kimliği hala tespit edilemedi. Cenazeler, çevre illerdeki hastanelerde teşhis edilmeyi bekliyor

Demokratik Bölgeler Partisi DBP, Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği MEYA-DER ile Mezopotamya Hukukçular Derneği MHD tarafından kurulan Cizre Kriz Masası’nın derlediği verilere göre, Cizre’den getirilen cenaze sayısı 167'yi buldu.

Şimdiye kadar 30 cenazenin kimliği tespit edilerek ailelerine teslim edildi. Kriz Masası, 137 cenazenin 18'inin Şanlıurfa'da, 62'sinin Silopi'de, 10'unun Şırnak'ta, 12'sinin Mardin'de, 15'inin Cizre'de ve 20'sinin de Gaziantep'teki sağlık kuruluşlarında bekletildiğini açıkladı.

DBP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen kriz masası üyeleri son gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı. Kriz masası adına konuşan DBP parti meclisi üyesi Ayşegül Çoban, bodrumlar dışında Cizre'de 21 kişinin daha işkence ile öldürüldüğünü, cenaze sayısının 200'ün üzerinde olduğunun tahmin edildiğini söyledi

Çoban, Mardin Cumhuriyet Savcılığı'nın cenazelerin teşhise elverişli olmadığını gerekçe göstererek DNA karşılaştırmaları ve otopsi beklenmeden defnedilmelerini istediğini de savundu. DBP üyesi, "Bu talep Cizre'de uygulanan vahşi katliamın üstünü örtme ve sonrasında yapılması planlanan muhtemel katliamlara da zemin hazırlamaktadır" dedi.

Ayşegül Çoban, ilgili bakanlığın DNA eşleşmesi olmadan defin yapılmayacağını belirtmesine rağmen 3 cenazenin kimliği tespit edilmeden toprağa verildiğini belirtti. Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre'den DNA örneği vermeye gelemeyen aileler olduğunu hatırlatan Çoban, bazı kişilerin ailelere ulaşıp "Gelin cenazelerinizi alın" dediklerini de söyledi. Çoban, ailelere cenaze ve DNA örnekleri için kriz masasına başvurması çağrısı yaptı.

Cizre’de 14 Aralık 2015’te başlayan sokağa çıkma yasağı sürüyor. Yasak sırasında PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H’nin açtığı hendekler ve kurulan barikatların kaldırılması için düzenlenen operasyonlar 11 Şubat’ta sona erdi. HDP’liler ölenlerin operasyon sırasında sivillerin sığındığı üç binaya yapılan baskın sırasında öldürüldüğünü savunuyor. Operasyonun yapıldığı gün Şırnak Valiliği’nin internet sitesinden yapılan açıklamada 10 PKK’lının öldürüldüğü belirtilmişti. Ancak çevre illerdeki sağlık kuruluşlarının götürülen cenazelerle ilgili, kim oldukları ve nasıl öldüklerine dair resmi açıklama yapılmadı.

XS
SM
MD
LG