Erişilebilirlik

Çinliler ABD’de Eğitime Yatırım Gözüyle Bakıyor


Amerika’da üniversite eğitimi almanın maliyeti çok yüksek ve bu maliyet yabancı öğrencileri de zorluyor.

ABD üniversitelerinde yaklaşık 1 milyon yabancı öğrenci var ve bu öğrencilerin yaklaşık 364 bini, yani üçte birinden fazlası Çinli. Bu öğrenciler, üniversite kampüslerinde kullandıkları lüks arabalarla ve zengin yaşam tarzlarıyla farklı bir imaj çizseler de, aslında birçoğu üniversite masrafları konusunda Amerikalı öğrencilerle aynı kaygıları paylaşıyor ve ailelerinin eğitimleri için yıllarca para biriktirdiğini söylüyor.

Kızının Boston Üniversitesi’ndeki eğitimi için her yıl 90 bin dolar harcadığını anlatan Yeming Zhang adlı Çinli bir anne, kızını Amerika’da okutmak için 10 yıl boyunca inşaat makineleri satarak para biriktirdiğini söylüyor.

Yeming Zhang’in kızı Linda Zhou, ailesinin yükünü hafifletmek için, üniversitenin İngilizce dil kursu ve uluslararası öğrenci merkezlerinde haftada 15 saat resepsiyon görevlisi olarak çalıştığını anlatıyor. Yabancı öğrencilerin nerede ve ne kadar çalışabileceklerini, Amerika’ya gelirken aldıkları öğenci vizesi belirliyor ve haftalık çalışma saati 20 saati geçemiyor.

Amerika’daki bir milyondan fazla yabancı öğrencinin yaklaşık yüzde 65’i üniversite masraflarını kendi cebinden karşılıyor. Washington’daki Uluslararası Eğitim Enstitüsü’ne (IIE) göre lisans öğrencilerinin yüzde 80’i okul masraflarını kendisine ve ailesine ait kaynaklardan karşılıyor.

Orta sınıf veya ortanın üstü sınıftan gelen bu öğrenciler, yılda 27 binle 70 bin dolar arasında okul ücreti ödüyor. Ayrıca öğrenci vizesi başvurusu yaparken de, yıllık okul masraflarını karşılayabileceklerine dair mali kaynak kanıtı göstermeleri gerekiyor.

Öte yandan, Çinli aileler yüksek maliyetine rağmen, çocuklarının iyi bir eğitim alması için para biriktirmekten vazgeçmiyor.

Biriktirdiği parayla oğlunu Güney California Üniversitesi’nde okutan Mingjun Chao, “Amerika’da üniversiteye gitmenin oğlumun ufkunu genişleteceğini ve ona sosyal çevre kazandıracağını düşünüyorum” diyor.

Yeming Zhang de ”Kültürel ve toplumsal çeşitliliği tecrübe etmesi için kızımı Amerika’da üniversiteye gönderdim” şeklinde konuşuyor.

Ancak Çinli öğrenciler Amerika’ya geldiklerinde, yerli öğrencilerden çok daha fazla para ödediklerini öğreniyor ve bazıları bu eşitsizliği sorguluyor.

Irvine’daki California Üniversitesi’nde öğrenci olan Tianza Liu’ya göre, Amerikalı öğrencilerin yabancı öğrencilerden daha az para ödemesi normal çünkü yerli öğrencilerin ülkelerinden kamu hizmeti almaya hakkı var. Ancak Tianza Liu, yıllık okul ödemelerinin yabancı öğrenciler için bazen 10 kat fazla olmasını eleştiriyor.

Illinois Üniversitesi’nin kayıt bölümünde müdür yardımcısı olarak görev yapan Dan Mann, üniversite harçlarının yabancı öğrenciler için daha yüksek olmasının, bu öğrencilerin üniversitelerin işletme ve araştırma faaliyetlerini destekleyen federal veya eyalet vergi sistemlerine dahil olmamasından kaynaklandığını söylüyor.

Örneğin, Massachusetts’te yaşayan bir öğrenci Massachusetts Üniversitesi’nde okumak için eyalet içi harç parası öderken, California’da bir üniversiteye gittiği taktirde, yabancı öğrenci muamelesi görüyor ve eyalet dışı harca tabi tutuluyor. 2016-2017 eğitim döneminde, California Üniversitesi’nin yıllık maliyeti eyalet içi öğrenciler için 15 bin, eyalet dışından gelen öğrenciler içinse 43 bin dolar civarındaydı.

Uluslararası Eğitim Enstitüsü araştırma ve strateji danışmanı Rajika Bhandari son 30 yılda, Amerika’da devlet üniversitelerinin maliyetinin yüzde 213, özel üniversite maliyetlerininse yüzde 130 oranında arttığını söylüyor. Bu artış trendi, üniversitelere kamu desteğinin azalmasıyla örtüşüyor.

Uluslararası Eğitim Enstitüsü, yabancı öğrencilerin 2017-2018 yıllarında Amerikan ekonomisinin yüksek eğitim, konut, gıda, perakende, telekomünikasyon, ulaştırma ve sağlık sektörlerine 42 milyar dolar katkıda bulunduğunu]ve bu öğrencilerin desteğiyle 455 binin üzerinde istihdam yaratıldığını belirtiyor.

Buarada, Amerikan üniversitelerinden mali yardım aldığını bildiren Çinli öğrenciler de var. Missouri Üniversitesi’nde gazetecilik eğitimi alan Alex Kong, üç yılda toplam 7,600 dolar mali yardım aldığını ve bunun bir bölümünün burs olduğunu söylüyor.

Bu sayede hem ailesinin yükünü hafiflettiğini hem de ders çalışmaya daha fazla zaman ayırabildiğini söyleyen Kong, mali yardım başvurusuyla ilgili bütün bilgilere ve formlara Internet üzerinden ulaştığını belirtiyor.

Çinli öğrenciler, eğitimleri için harcadıkları parayı yerine koyabilmek için, mezun olduktan sonra yüksek maaşlı işlere girme baskısı hissettiklerini de söylüyor.

Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi’nde okuyan Linda Zhou, “Bütün masraflarımı ailem karşılamasa daha mutlu olurdum ve daha az baskı hissederdim. Ailem üniversite masrafımı karşılayarak sanki bana yatırım yapıyor ve ben de bunu geri ödemek zorundaymışım gibi hissediyorum. Eğer bunu başaramazsam büyük hayalkırıklığı yaşarım. Benim için çok önemli” diyerek yaşadığı baskıyı dile getiriyor.

Zhou hangi üniversiteye gideceğine karar verirken, burslar ve mali yardımlar hakkında yeterli bilgisi olmadığını ve dolayısıyla seçimini üniversitelerin başarı sıralamalarına göre yaptığını da ekliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG