Erişilebilirlik

Çinli Kör Eylemci Amerika'da


Çinli kör insan hakları eylemcisi New York Üniversitesinin kampüsünde

Pekin ve Washington arasında diplomatik krize yol açan Çinli insan hakları eylemcisi, ailesiyle birlikte Amerika’ya geldi.

Çen Guangçen New York’ta yaptığı açıklamada Çin ve ABD hükümetlerine krizi çözmede izledikleri “itidalli ve sakin” tutum nedeniyle şükran duyduğunu belirtti

Gözleri görmeyen eylemci, geçen ay ev hapsinden kaçarak Pekin’deki Amerikan büyükelçiliğine sığınmıştı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, sorunun diplomasi yoluyla çözülmesinden memnun olduklarını söyledi. Çen, istediği hukuk eğitimini almak için New York Üniversitesi’nden davet almıştı.

Kendi kendini yetiştiren insan hakları eylemcisi, Şandong ilindeki evinde hapis tutuluyordu. Evden kaçarken yaralanan Çen, geçen ay Pekin’deki Amerikan büyükelçiliğine sığındı. Güvenli bir yerde tutulacağına dair Çin hükümetinden güvence alarak büyükelçilikten ayrılan Çen, daha sonra tedavi için hastaneye yerleştirildi. Ancak kararını değiştiren Çinli eylemci, kendini Çin’de güvende hissetmediğini ve Amerika’ya gitmek istediğini açıkladı.

Çocukluğundan bu yana gözleri görmeyen 40 yaşındaki eylemci, 2006 yılında Pekin hükümetinin zorunlu doğum kontrol politikasının uygulanması sırasında yaşanan istismarları belgeleyince dört yıl hapis cezası almıştı. Çen, cezasını tamamladıktan sonra cezaevinden çıktı, ancak ev hapsinde tutulmaya devam etti. Ancak Çen kaçtıktan sonra akrabalarının, intikam almak isteyen yetkililerin kötü muamelesine maruz kaldığı bildiriliyor.

Yetkililer bir süre önce Çen’in yeğenini tutuklamıştı.

XS
SM
MD
LG