Erişilebilirlik

Çinli Eylemci ABD Elçiliğinden Çıktı


Chen Guangchen Pekin'de bir hastanede ailesiyle buluşmaya giderken

Çin’de yaklaşık bir haftadır Amerikan elçiliğinde barınan kör insan hakları eylemcisi binadan ayrıldı.

Chen Guangchen Amerikan Büyükelçisi Gary Locke ile birlikte bir hastaneye giderek ailesiyle buluştu.

Amerikalı yetkililer Çin’in Chen Guangchen’i “emin “ bir yere yerleştirmeyi kabul ettiğini bildirdi.

Ancak Chen elçilikten ayrılıktan sonra Associated Press ajansına ailesiyle birlikte Çin’den ayrılmak istediğini çünkü hayatlarından kaygı duyduğunu açıkladı. Chen, Amerikalı yetkililerin kendisine elçilikten ayrılmazsa eşinin dövülerek öldürüleceğini söylediklerini önesürdü.

Üst düzeyde bir Amerikalı yetkili, açıklamayı yalanlayarak Chen’e ailesine yönelik bir tehditden sözetmediklerini söyledi.

Chen elçilikten çıktıktan sonra ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile telefon görüşmesi yaptı ve verdiği destekten ötürü teşekkür etti.

Clinton daha sonra yaptığı açıklamada Amerikalı yetkililerin, Chen’in sığınması ve ayrılışını “kişisel tercih ve Amerikan değerlerine uygun bir şekilde” gerçekleştirmelerinden memnunluk duyduğunu belirtti.

Çin hükümeti ise Amerikayı içişlerine karışmakla suçladı.

Clinton, Maliye Bakanı Timothy Geithner ile birlikte üst düzey görüşmeler için Pekin’de bulunuyor.

Görüşmelere, Chen’in evhapsinden kaçarak Amerikan elçiliğine sığınması olayının gölgesini vurması bekleniyor.

Avukat ve insan hakları eylemcisi Çen Guangçen, Pekin hükümetinin sıkı doğum kontrol politikalarıyla ilgili istismarlarını belgeleyince 2006 yılında dört yıl hapisle cezalandırılmış, 2010 yılından itibaren de ev hapsine mahkum edilmişti. Yetkililer, Şandong ilindeki köyünden 22 Nisan’da kaçan kör eylemcinin kayıp olduğunu ancak geçen Perşembe günü öğrenmişti.

XS
SM
MD
LG