Erişilebilirlik

Çin'in Yeni Başbakanı Li Keqiang


Çin’de Komünist Parti iktidarı, on yılda bir yapılan iktidar değişikliği sürecinin son günlerine girerken, parlamento Başbakan olarak Li Keqiang’ı seçti

Çin’de Komünist Parti iktidarı, on yılda bir yapılan iktidar değişikliği sürecinin son günlerine girerken, parlamento Başbakan olarak Li Keqiang’ı seçti.

Çin Ulusal Halk Meclisi Toplantısı’nın 5. genel kurulunda yapılan gizli oylamadan, koltuğu We Jiabao’dan devralması kararı çıkan yeni başbakan Li Keqiang 57 yaşında ve İngilizce biliyor. Yeni başbakan Çin ekonomisinden, hükümet liderliğine pek çok alandan sorumlu olacak.

Komünist Parti kararlarının çıktığı parlamentodan bir gün önce de, Xi Jinping’in devlet başkanlığına getirildiği duyurulmuştu. Bu durum resmi olarak Xi Jinping’i, Çin’deki en üst düzey liderlik konumuna yükseltiyor.

Kasım’daki Komünist Parti kongresinde en üst düzey iki konumu elde eden iki lider, Çin ekonomisini geliştirme, hava kirliliğini azaltma ve yolsuzluğun üstesinden gelme vaatlerinde bulundu. İki isimin de bu pozisyonlarda 10 yıl boyunca görevlerini sürdürmesi bekleniyor.
XS
SM
MD
LG