Erişilebilirlik

Çin’den Avrupa’ya Ekonomi Uyarısı


Çin’den Avrupa’ya Ekonomi Uyarısı

Çin, Avrupa Birliği’ne kıtanın içinde bulunduğu borç krizinden kaygı duyduğunu bildirdi.

Pekin’de yapılan Çin-AB Ekonomi ve Ticaret Konferansı’nda konuşan Çin Ticaret Bakanı Chen Deming, Pekin hükümetinin endişelerini dile getirdi. Chen, Çin’in Avrupa’nın krizden çıkabilmek için pratik önlemler alıp almayacağını görmek istediğini söyledi.

Konferansta konuşan bazı Çinli yetkililerse Avrupa’da şu ana kadar atılan adımların yerinde olduğunu ve ekonomik işbirliğinin her iki tarafın da çıkarına olacağını belirtti.

Konferansta ayrıca AB ve Çin, ticaret, yatırım ve gümrük uygulamaları konusunda işbirliği kararı aldı. Avrupa Birliği yetkilileri, Çin’in ileri teknoloji ürünlerinde kullanılan nadir bulunan mineralleri sağlamayı sürdüreceği konusunda da söz verdiğini belirttiler.

Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu IMF, borç krizine giren İrlanda ve Yunanistan’ı kurtarmak için harekete geçmişti. İspanya ve Portekiz gibi ülkelerde halen süren sorunlar, Euro para biriminin geleceği konusunda kaygılara yol açıyor.

Yabancı yatırımlarını Euro ile yapan Çin, Yunanistan gibi krizdeki ülkelere tahvillerini satın alarak yardımcı olabileceğini açıklamıştı. Avrupa Birliği, Çin’in en çok ihracat yaptığı bölgelerden. Avrupa’nın, Amerika’dan sonraki ikinci büyük ticaret ortağı ise Çin.

XS
SM
MD
LG