Erişilebilirlik

Çin’den Amerika’ya Karşı Hamle


(ARŞİV)

Başkan Donald Trump’ın geçen hafta 200 milyar dolarlık Çin ürününe ek vergi uygulama kararının yürürlüğe girmesinin ardından Pekin’den misilleme geldi. Çin, 60 milyar dolarlık Amerikan ürününe vergi uygulayacağını açıkladı.

Çin Maliye Bakanlığı, Pekin’in Amerika’nın 60 milyar dolar değerindeki ürünlerine yeni gümrük vergisi getireceğini bildirdi.

Açıklamada Çin’in 1 Haziran’dan itibaren 5 bin 140 Amerikan ürününe yüzde 25 oranında vergi uygulayacağı kaydedildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı da Pazartesi günü yaptığı açıklamada ülkesinin hiçbir zaman yabancı baskılara teslim olmayacağını kaydetti.

Trump Çin’i uyarmıştı

Çin’in vergi konusunda kararını açıklamasından önce Amerika Başkanı Donald Trump Pekin’i karşılık vermemesi konusunda uyarmıştı.

Trump Çin’i Amerika ürünlerine vergi artışı yapmaması konusunda uyarmış ve Amerikalı tüketicilerin vergi artışının bedelini ödemeyeceklerini belirtmişti.

Trump geçen hafta bazı Çin ürünlerine uygulanan yüzde 10’luk vergi dilimini yüzde 25’e çıkarmıştı.

Trump, Twitter mesajında Amerikalı tüketicilerin vergi ödemek için nedeni olmadığını belirtti ve Çin’in karşılık vermemesi gerektiğini kaydetti. Trump, Çin’in bunu yapmasının “durumu sadece daha kötü hale getireceği” uyarısında bulundu. Amerika Başkanı, vergilerin imalatçıların üretimi Çin’den diğer ülkelere kaydırmasıyla önlenebileceğini de kaydetti.

Trump, “Devlet Başkanı Xi’ye ve Çin’deki birçok arkadaşıma, anlaşma yapmazsanız Çin’in çok kötü zarar göreceğini açıkça söylemiştim çünkü şirketler diğer ülkeler için Çin’i terketmek zorunda kalacak. Çin’de satın almak çok pahalı. Neredeyse tamamlanmış çok iyi bir anlaşmanız vardı, siz vazgeçtiniz” dedi.

Amerika’yla Çin arasında ticaret savaşı Cuma günü Washington’un 200 milyar dolarlık Çin ürününe ek vergi uygulamaya başlamasının ardından daha da artmış durumda.

Trump kalan 300 milyar dolarlık Çin ürününe de ek vergi getirebileceğinin sinyalini veriyor. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’a bu yönde çalışmaların başlatılması talimatının verildiği belirtiliyor.

Trump’la Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in konuyu Haziran ayında Japonya’da düzenlenecek G-20 zirvesinde görüşebilecekleri kaydediliyor.

XS
SM
MD
LG