Erişilebilirlik

Çin'de Uygur Profesör Tutuklandı


Profesör İlham Tohti Temmuz ayında evinde kendisiyle yapılan bir söyleşide konuşurken
Çin polisi, Uygur toplumunun sorunlarını dile getiren ekonomi profesörü İlham Tohti’yi gözaltına aldı. Pekin Merkezi Milliyetler Üniversitesi'nde görev yapanTohti, Çin’in Uygurlar'a yönelik sert politikalarını eleştirmekten çekinmeyen tutumuyla tanınıyor.

Tohti'nin eşi Guzeyle Nur'un verdiği bilgiye göre, evlerini basan bir polis ekibi saatler süren arama sonucu, Tohti'ye ait telefon ve bilgisayara el koydu ve ardından profesörü gözaltına aldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Tohti'nin “yasalara aykırı davranışlarda bulunduğu” gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi.

Çin’in Uygurlar'ın yaşadığı, resmi adı Sincan olan Doğu Türkistan’da doğan 45 yaşındaki Tohti, daha önce de görüşleri nedeniyle birkaç kez gözaltına alınmış ve taciz edilmişti.

Geçen Kasım ayında Amerika’nın Sesi’ne konuşan İlham Tohti, basında yer alan yorumları nedeniyle polis tarafından arabası ve telefonuna el konulduğunu ve ölümle tehdit edildiğini söylemişti.

Doğu Türkistan’da Han Çinliler'i ile nüfusun yüzde 45’ını oluşturan Uygurlar arasında 2009'da yaşanan çatışmalarda yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetmişti. Pekin hükümeti, çatışmaları yasaklı Doğu Türkistan İslami Hareketi’ne (ETIM) bağlı Pakistan’da eğitim görmüş teröristlerin çıkardığını savunmuştu.

Amerika Dışişleri Bakanlığı ETIM’i 11 Eylül saldırıları sonrası terörist örgüt ilan etmiş bulunuyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG