Erişilebilirlik

Çin'de Hızlı Tren Projeleri Askıya Alındı


Pekin-Şangay seferi yapan CRH380A serisi trenlerin tasarımı Çinli CNR ve Alman Siemens firmalarının işbirliğiyle yapıldı

Önde gelen Çinli tren üreticisi CNR şirketinin, Pekin-Şangay seferi yapan 54 hızlı treni bakım için geri çağırdığı bildirildi.

Devlet şirketi CNR trenlerin baştan aşağı incelemeye alınacağını ve gerekirse bazı yeni eklemeler yapılacağını açıkladı, ancak ayrıntı vermedi. Geri çağrılan trenlerin yalnızca Pekin-Şangay seferi yapan trenler olduğu belirtildi.

Pekin hükümeti CNR şirketinin kararından bir gün önce bir başka şirketten tren üretimini askıya almasını istemişti. Çin ayrıca hafta başında yeni demiryolu hattı projelerini onaylamayı durdurmuş ve makinistlerden trenlerin hızlarını düşürmelerini istemişti.

Tüm bu kararlar, 23 Temmuz’da meydana gelen ve 40 kişinin öldüğü hızlı tren kazasını izliyor. Kaza, yıldırım düşen bir trenin durması ve aynı hat üzerinden yüksek hızla gelen bir başka trenin arkadan çarpmasıyla meydana geldi. Uzmanlar otomatik sinyal sisteminin bozulmasının ardından tren makinistlerinin kendi aralarında iletişim kurmadığını bildirmişti.

Son dönemde hızlı tren projelerinde büyük atılım yapan Çin, şu anda faal 6 bin 200, gelecekte de 20 bin kilometre hedefiyle dünyanın en uzun hızlı tren hattına sahip ülkesi durumunda. Çin ayrıca dünyanın en hızlı trenlerini de üretiyor. Pekin-Şangay hattındaki trenlerin saatte ortalama hızı 300-380 kilometre olmakla birlikte şu ana kadar en hızlı tren denemesini saatte 490 kilometreyle Çin gerçekleştirmiş durumda. Lokomotiflerin önemli bir kısmı Batılı prototiplerinden örnek alındı.

Türkiye’de de son dönemde patlama yapan hızlı tren yapım ve iletişim sistemi projelerinin büyük bir kısmına Çin firmaları talip.

XS
SM
MD
LG