Erişilebilirlik

Çin’de Halk Toprak Gaspına Başkaldırdı


Çin’de Halk Toprak Gaspına Başkaldırdı

Guangdong ilindeki Wukan adlı küçük balıkçı kentinde, tarlalarına yasadışı olarak el konulan halk yerel yönetime isyan etti

Gösteri yasağını hiçe sayan binlerce kent sakini yürüyüş yaparak yerel yetkilileri protesto etti. Kant halkı, yerel yetkilileri, el koydukları tarlaları kimseye danışmadan ve kendilerine tazminat ödemeden müteahhitlere satmakla suçluyor.

Kentin ileri gelenlerinden birinin geçen Pazar günü karakolda şüpheli bir şekilde ölmesi gerginliğin daha da artmasına yol açtı. Polis 42 yaşındaki Xue Jinbo’nun kalp yetmezliğinden öldüğünü iddia ediyor. Köylüler ise dövülerek öldürüldüğüne inanıyor.

“Ahlaksız yetkililer kahrolsun!" yazılı afişler taşıyan eylemciler bölgeye ek güvenlik kuvvetleri sevkini önlemek için köye giden yollara barikatlar kurdu. Gaspın aylardır devam ettiğini söyleyen eylemciler, merkezi hükümetin duruma müdahale ederek yerel yetkililer hakkında soruşturma açmasını istiyor.

Belediye Başkanı Wu Zili inşaat projelerinin dondurulduğunu açıkladı ve eyleme devam edenlere karşı çok sert önlemler alınacağı uyarısında bulundu.

Haberlere göre polisler 20,000 nüfuslu kente giriş çıkışı kontrol altına alırken, eylemcilerin dışarıyla haberleşmesini önlemek için internete erişimi önlüyor.

XS
SM
MD
LG