Erişilebilirlik

Bazı Havayolları Boeing 737 MAX 8 Uçuşlarını Durdurdu


Etiyopya Havayolları’na ait Boeing 737 MAX 8 tipi yolcu uçağının düşmesinin ardından Çin, Endonezya, Fas ve Etiyopya’daki havayolları bütün Boeing 737 MAX 8 tipi uçakların uçuşlarını durdurdu.

Kara kutusu bulunan uçaktaki 157 kişiden kurtulan olmamıştı. Uçakta 33 ülkeden 149 yolcu ve 8 mürettebat bulunuyordu.

Etiyopya’daki uçak kazasının ardından Çin, Endonezya ve Etiyopya’daki havayolları Boeing 737 MAX 8 tipi uçakların uçuşlarını askıya aldı.

Ekim ayında da yine Boeing 737 MAX 8 tipi yolcu uçağı Endonezya’nın başkenti Cakarta’dan havalandıktan kısa süre sonra düşmüş uçaktaki 189 kişi hayatını kaybetmişti.

Kazanın ardından Boeing şirketi haftanın ilk gününde borsanın açılmasıyla yaklaşık yüzde 12 değer kaybetti.

Bu arada yetkililer uçağa ait kokpit ses kayıt ve dijital uçuş verilerini kaydeden karakutunun bulunduğunu bildirdi.

Uçak Addis Ababa’dan Kenya'nın başkenti Nairobi’ye uçuyordu.

Çin Sivil Havacılık Kurumu, ülkede faaliyet gösteren havayolu şirketlerindeki yaklaşık 100 adet Boeing 737 MAX 8 uçağının uçuşlarını askıya aldı. Çin Sivil Havacılık Kurumu kararı dışında dün uçağı düşen Etiyopya Havayolları ve Fas Kraliyet Havayolları şirketleri de Boeing 737 MAX 8 uçaklarının uçuşlarını durdurdu.

Söz konusu uçak Boeing şirketi tarafından ilk olarak 2017’de havayolu şirketlerine teslim edilmeye başlanmıştı.

Boeing şirketinin internet sitesinde, 737 MAX8 uçaklarının bugüne dek dünyada 100’den fazla havayolundan, 4700 civarı sipariş aldığı belirtiliyor. Bu uçağı filosunda barındıran şirketler arasında Türk Hava Yolları da var. THY filosunda bu uçaktan 11 adet bulunuyor.

Çin Sivil Havacılık Kurumu yerel saatle sabah 6 itibariyle bu uçakların tamamının uçuşlarının askıya alındığını açıkladı.

Kurumdan yapılan açıklamada “Boeing 737-8 uçaklarının karıştığı iki kazanın da kalkış sırasında yaşanması ve benzerlikleri nedeniyle güvenlik konusunda sıfır tolerans uygulaması kapsamında bu karar alınmıştır” denildi.

Boeing yetkilileri şu ana dek Çin, Etiyopya ve Fas havayollarının aldığı kararla ilgili herhangi bir yorum yapmadı.

Çin’de faaliyet gösteren Air China, Eastern Airlines, China Southern Airlines ve Hainan Airlines şirketlerinde, 737 MAX 8 tipi uçaktan toplam 96 adet bulunduğu belirtildi.

Söz konusu uçakların uçuşlarının askıya alınması nedeniyle bu şirketlere ait en az 29 uluslararası ve iç hat uçuşunun iptal edildiği belirtiliyor.

China Eastern Hava Yolları Başkanı Liu Shaoyong, Boeing şirketinin yaşanan son iki kazada, uçağın tasarımıyla ilgili bir sorun olmadığını teyit etmesi halinde filolarındaki 737 MAX 8 uçaklarını yeniden kullanmaya başlayacaklarını söyledi.

Ekim ayında Endonezya’da düşen uçağa ilişkin teknik soruşturmaysa halen devam ediyor. Kasım ayında uçağın pilot ses kayıtlarını barındıran kara kutusu bulunmadan önce yayınlanan ön rapora göre, havayolu şirketinin bakım hatası ve değiştirilen havada tutunamama sensörü konusundaki eğitimde sorun olabileceğine dikkat çekildi. Ancak kazanın nedeninin ne olduğu henüz tam olarak bilinmiyor.

Ocak ayı itibariyle Boeing, 737 MAX ailesine mensup 350 uçağın daha teslimatını yaptığını açıklamıştı. Halen 4661 uçak teslimat için üretim sırasında.

Reuters haber ajansına açıklamada bulunan Amerikalı bir yetkili, Çin’in bu kararı hangi veriye dayanarak aldıkları konusunda emin olamadıkları yorumunu yaptı.

Daha önce aynı model uçağı düşen Lion Air şirketi de durumu takip ettiklerini ancak filolarındaki aynı tip uçakların uçmaya devam ettiğini bildirdi.

American Airlines ve Southwest Airlines şirketleri de bu uçaklara güvendiklerini, uçuşlarının devam ettiğini ancak durumu yakından takip ettiklerini kaydetti.

Benzer şekilde Singapur Havayolları, Virgin Australia, FlyDubai’nin de aralarında bulunduğu şirketler bu uçaklarla uçuşlarının devam ettiğini ancak kazalara ilişkin soruşturmaları yakından izlediklerini bildirdi.

XS
SM
MD
LG