Erişilebilirlik

Türkiye'yle Çin Arasında Sekiz Anlaşma İmzalandı


Türkiye'yle Çin Arasında Sekiz Anlaşma İmzalandı

Başbakan Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacmini 2015'e kadar 50 milyor dolara çıkaracaklarını açıkladı

Çin Başbakanı Wen Ciabao, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuğu olarak ziyaret ettiği Ankara'da temaslar yaptı.

Ciabao, Ankara Esenboğa Havaalanı'nda Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Gong Şiaoşing ve diğer yetkililer tarafından karşılandı. Ciabao daha sonra yoğun güvenlik önlemleri altında oteline götürüldü.

Başbakan Ciabao, burada kendisini bekleyen ve Türkiye'de yaşayan bir gurup Çin vatandaşı tarafından Türk ve Çin bayrakları ile karşılandı. Çin Başbakanı ziyaretinin başında yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'yi ziyaret etmekten büyük bir zevk duyduğunu belirtti. Çin ve Türkiye'nin Asya'nın iki ucunda yer aldığını belirten Ciabao, aradaki mesafeye rağmen uygarlıkların yoğun teması nedeniyle iki halk arasında eskiden beri sıkı bağlar kurulduğunu kaydetti.

TİCARET HACMİ 2015 YILINDA 50 MİLYAR DOLAR OLACAK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Wen Ciabao bugün yaptıkları ikili görüşmeden sonra ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Başbakan Erdoğan, Türkiye ile Çin arasındaki ticaretin TL ve Yuan ile yapılacağını açıkladı. Erdoğan, şöyle konuştu: “Çin Halk Cumhuriyeti ile ikili dış ticaret hacmine baktığımızda, 17 milyar dolar gibi bir dış ticaret hacmine sahibiz. Bugün aramızda bir takvim belirledik, bu takvime göre, 2015 yılına kadar, bu ticaret hacmini 50 milyar dolara çıkaralım dedik ve ikinci bir etabı da 2020 yılına kadar koyduk, 2020 yılında da bu ticaret hacmini 100 milyar dolara ulaştıralım dedik.”

SEKİZ ANLAŞMA

Basın toplantısından önce iki ülke arasında 8 anlaşma yapıldı. İki ülke Hükümetlerarası İkili Ticari ve Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesi ve Derinleştirilmesine İlişkin Anlaşma, İkili Ticari ve Ekonomik İşbirliğine İlişkin Orta ve Uzun Dönem Gelişim Planı İçin Ortak Çalışma Başlatılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası, Üçüncü Ülkelerde Altyapı İnşası ve Teknik Danışmanlık Hizmetlerinde İşbirliğini Artırmaya İlişkin Mutabakat Muhtırası ile Dış Ticaret Müsteşarlığı ile Çin Ticaret Bakanlığı Arasında Yeni İpek Yolu Bağlantısı Hakkında Ortak Çalışma Grubu Oluşturulmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile Çin Ticaret Bakanı Chen Deming tarafından imzalandı.

Türkiye ile Çin Arasında 2010-2013 Yılları İçin Kültürel Değişim ve İşbirliği Uygulama Planı'nı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Çin Kültür Bakanı Cai Wu imzaladı.

Ulaştırma Bakanlığı ile Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı Arasında Bilgi ve İletişim Teknolojileri Alanlarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası, iki ülke ulaştırma bakanlıkları arasında Ulaştırma Altyapısı ve Denizcilik Alanlarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası ve Hükümetlerarası Demiryolu İşbirliği Anlaşmasına da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi arasında imzalandı.

XS
SM
MD
LG