Erişilebilirlik

Çin Seyahat Acenteleri Filipinlere Turları Askıya Aldı


Filipinler’e ait bir savaş gemisi, 10 Nisan’da, iki ülkenin de hak iddia ettiği Scarborough bölgesinde avlanan Çinli balıkçıları tutuklamaya çalışmış ancak olaya müdahale eden Çin araştırma gemileri bunu önlemişti.

Pekin hükümeti Çinlilerin Huangyan dediği adaların Çin’e ait olduğunu; Filipinler ise adaların, uluslararası anlaşmalar çerçevesinde, kendi ekonomik bölgesinde bulunduğunu savunuyor.

Şinhua ajansı, Çin’in en büyük internet seyahat acentesi Ctrip.com ve başka birkaç şirketin gerginlik giderilinceye kadar turlara ara verdiğini bildirdi.

Tartışmalı bölgede avlanmaya giden Filipinli balıkçılar
Tartışmalı bölgede avlanmaya giden Filipinli balıkçılar

Filipinler’in başkenti Manila’da Cuma günü Çin karşıtı büyük bir gösteri yapılması planlanıyor. Pekin hükümeti Filipinler’deki vatandaşlarını gösteriyle ilgili olarak uyardı. Çin’in Manila büyükelçiliği tarafından yayınlanan uyarıda, başkentteki Çinlilere sokağa çıkmamaları ve Filipinlilerle tartışmamaya girmemeleri tavsiye ediliyor.

Filipinlerin anlaşmazlığın Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi’nde bakılması önerisini reddeden Pekin hükümeti, Güney Çin Denizi’nin tümüyle kendisine ait olduğunu savunuyor.

Filipinlerin yanı sıra Güney Çin Denizi’nin birçok bölgesinde Vietnam, Tayvan, Malezya ve Bruney de hak iddia ediyor.

XS
SM
MD
LG