Erişilebilirlik

Çin Nobel Komitesi'ne Tepkili


Çinli demokrasi yanlısı eylemciler Hong Kong'da gösteri düzenledi

Çin Dışişleri Bakanlığı ödülün Liu’ya verilmesinin Nobel Barış Ödülü’nün ruhuna aykırı olduğunu açıkladı

Nobel Barış Ödülü’nün Çinli insan hakları savunucusu Liu Xiaobo'ya verilmesi Pekin hükümetinin tepkisini çekti. Çin Dışişleri Bakanlığı ödülün Liu’ya verilmesinin Nobel Barış Ödülü’nün ruhuna aykırı olduğunu açıkladı.

Açıklamada Liu’nun bir suçlu olduğunu Çin’in kanunlarını ihlal ettiği belirtildi. Nobel Barış Ödülünün açıklandığı anda CNN ve BBC televizyonlarının Çin’deki yayınları kesildi.

Liu Çin’de demokratikleşmenin baş savunucularından biri. Liu’nun “Çin’de insan hakları için verdiği uzun soluklu ve barışçı mücadele nedeniyle” ödüle layık görüldüğü belirtildi.

Dünyanın değişik yerlerinde siyasi, dini liderler ve insan hakları savunucuları, ödülün özgürlük ve insan hakları mücadelesine destek verdiğini söyledi. Çin hükümetinden bir kez daha Liu’yu serbest bırakması istendi.

Liu’nun eşi de bir açıklama yayınlayarak ödülün büyük bir onur olduğunu belirtti ve uluslararası toplumdan kocasının serbest bırakılması için Çin hükümetine baskı yapmasını istedi.

Liu Xiaobo “devlete karşı yıkıcılığı tahrik” suçundan 11 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti. Nobel Barış Ödülü, 10 Aralık’ta Oslo'da törenle verilecek.

XS
SM
MD
LG