Erişilebilirlik

Çin Lideri Hu Yolsuzluk Konusunda Uyardı


PEKİN – Çin’in yeni lider kadrosunun belirleyecek 18’inci Çin Komünist Parti Genel Kurulu Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao’nun açılış konuşmasıyla başladı.

1,3 milyonluk Çin nüfusunu ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisini tek başına yöneten Komünist Parti’nin lideri olarak yaptığı son konuşmasında Cumhurbaşanı Hu, Çin Komünist Partisi’ne uyarılarda bulundu. Hu, partinin ve hatta ülkenin geleceğini tehdit eden en önemli sorunun yolsuzluk olduğunu ve bununla mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

Başkent Pekin’in Büyük Halk Salonu’nda her beş senede bir düzenlenen genel kurulda Hu partisine şöyle seslendi:

“Yolsuzlukla mücadele etmek ve dürüst bir hükümet kurmak, partinin açıkça bağlılık gösterdiği bir siyasi tutum ve halkın da dikkatle izlediği bir siyasi konudur. Eğer yolsuzlukla mücadelede başarısız olursak, bu parti için ölümcül olabilir ve partinin hatta devletin çöküşüne neden olabilir.”

Çin Komünist Partisi’nin bu yılki genel kurulu, partinin yükselen yıldızlarından Bo Xilai’nin içinde bulunduğu bir cinayet ve yolsuzluk skandalıyla gölgelenmişti. Cumhurbaşkanı Hu’nun uyarılarının zamanlamasının çok doğru olduğu düşünülüyor.

Komünist Parti’nin yolsuzluk sorununun farkında olmasına ve mücadele etmesine rağmen, hukuk uzmanları Çin’in yolsuzlukla mücadele çabalarının genellikle yerel ve alt düzeydeki yetkililerin cezalandırılmasına odaklanırken partinin yolsuzluğa karışan üst düzey yönetimine nadiren dokunulduğunu belirtiyor.

Buarada yolsuzluk Çin’i tehdit eden tek sorun değil. Ülkenin ekonomik büyümesinde yavaşlama ve iç borcunda artış görülürken, toplumdaki rahatsızlık da tırmanıyor. Hükümetin yolsuzluk sorununu çözme vaadine inancını kaybeden halk, daha sorumlu ve temiz yönetim çağrısında bulunuyor.

Bu genel kurulun ardından, Cumhurbaşkanı Hu Komünist Parti Başkanlığı görevini Başkan Yardımcısı Xi Jinping’e teslim edecek. Xi’nin önümüzdeki yılın başında Hu’nun yerine geçerek Cumhurbaşkanlığı rolünü de üstlenmesi bekleniyor..

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG