Erişilebilirlik

Çin'den ABD'ye Tayvan Tepkisi


Çin, ABD’li bir amiralin Tayvan’ı ziyaret etmesine ve Washington’la Taipei arasında askeri ilişkiler geliştirilmesine ilişkin rahatsızlığını dile getirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin Tayvan’la askeri ilişki geliştirmesine karşı olunduğu vurgulandı.

Reuters Haber Ajansı, Amerikan ordusundan üst düzey bir amiralin, Tayvan’a önceden ilan edilmemiş bir ziyarette bulunduğunu duyurdu. Her ne kadar gerek ABD, gerekse Tayvan yönetimi bu ziyaretin yapıldığına dair resmi açıklama yapmasalar da Çin hükümeti, ziyarete tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, Çin’in ABD ve Tayvan arasında askeri ilişki geliştirmesine kesin bir biçimde karşı olduğunu söyledi. “Çin tarafı durumun gelişimine göre gereken yanıtı verecektir” şeklinde konuşan sözcü ABD’nin, Çin’in Tayvan konusundaki hassasiyetine önem göstermesi gerektiğini söyledi.

Zhao ayrıca ABD ve Tayvan arasında, ekonomik işbirliği konusunda bir mutabakat imzalanmış olmasından, Tayvanlı ve ABD’li yöneticilerin, bu konuda biraraya gelmelerinden de rahatsızlık duyulduğunu dile getirdi.

XS
SM
MD
LG