Erişilebilirlik

'Çin Çok Sayıda Uygur'u Hapiste Tutuyor'


Uluslararası Af Örgütü, Çin hükümetinin üç yıl önce Doğu Türkistan’da işlediği insan hakları ihlallerinden söz etmeye kalkan Uygurları hala susturmaya çalıştığını bildirdi.

Örgüt, yaklaşık 200 kişinin öldüğü olaylardan sonra “kaybolan” çok sayıda kişinin hala yargılanmadan cezaevinde tutulduğunu bildiriyor. Örgüte göre cezaevindeki Uygurların rakamı yüzlerce kişi olabilir.

Uluslararası Af Örgütü’nün raporuna göre, cezaevindeki yakınları hakkında bilgi almak isteyenler de Çinli yetkililer tarafından tehdit ediliyor.

Çin’in güneyinde bir fabrikada göçmen bir Uygur işçinin Çinliler tarafından öldürülmesinin ardından yetkililerin bir şey yapmadığını savunan Uygurlar, Temmuz 2009’da Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de ayaklanmıştı. Öfkeli Uygur çeteleri, Doğu Türkistan’a sonradan yerleşen ve önceki olaylarla ilgisi olmayan Han Çinlilerine saldırmış, ancak bölgeye hızla sevk edilen polis tarafından geri püskürtülmüştü.

Uygur İnsan Hakları eylemcileri ayaklanmanın bölgede istenmeyen Çin işgaline tepki olduğunu savunuyor ve Pekin hükümetini, bölgeye Han Çinlileri yerleştirerek bir “kültürel soykırım” işlemekle suçluyor.

Urumçi’de yaşanan ayaklanmanın ardından, Doğu Türkistan’da sıkı güvenlik önlemleri alındı. Uluslararası Af Örgütü’ne göre Uygurlar rastgele tutuklandı.

Çinli yetkililer, Urumçi’deki güvenlik bütçesini arttırırken kente 40 bin kadar da güvenlik kamerası yerleştirdi. Tutuklananlardan yaklaşık 12 kadarı idam cezasına çarptırıldı, bazılarının cezaları infaz edildi.
XS
SM
MD
LG