Erişilebilirlik

Çin Amerika’nın Denizaltı Aracını Geri Veriyor


Çin, Güney Çin Denizi’nde el koyduğu Amerikan insansız denizaltı aracını geri vereceğini açıkladı. Pekin , Washington’un durumu dramatize ettiği ve büyüttüğü görüşünde.

Amerikan Savunma Bakanlığı aracın Filipinler’in Subin Koyu’na 90 km uzaklıkta el konuşduğunu açıklamıştı. Amerikalı yetkililer bunun hukuksuz olduğunu belirtmiş ve denizlatı aracının geri verilmesini talep etmişti.

Çin Savunma Bakanlığı da Çin Donanmasına ait geminin tanımlamayan bir teçhizat belirlediğini ve deniz seferiyle ilgili güvenlik gerekçesiyle aygıtı denizden aldığını belirtti. Savunma Bakanlığı daha sonra aygıtın Amerika’ya ait olunduğunun anlaşıldığını kaydetti.

Çinli yetkililer aygıtın uygun bir şekilde geri verileceğini kaydetti ancak ayrıntıya girmedi. Savunma Bakanlığı Pentagon da Çinliler ile bir uzlaşmaya varıldığını belirtti.

Trump’tan tepki

Başkan seçilen Donald Trump ise sosyal medyadan Pekin’e tepki gösterdi. Trump, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, “Çin’e çaldıkları aracı istemediğimizi söylemeliyiz, onlarda kalsın” dedi.

Son olay Washington ile Asya müttefikleri arasında Çin’in Güney Çin Denizi’nde askeri varlığını artırdığına dair endişelerin yükseldiği bir dönemde geldi.

Brunei, Filipinler, Vietnam ve Malezya balıkçılık gibi bölgede bazı konularda hak iddia ediyor

Washington konuyla ilgili resmi bir tavır takınmasa da Amerikan Donanması bölgenin kalablık uluslararası gemi ulaşımını korumayı amaçlıyor. Bunanla birlikte Obama yönetimi Çin’in diğer ülkelerin de hak iddai ettiği bölgelerde askeri varlığını artırmasına karşı çıkıyor.

XS
SM
MD
LG